Özel Tüketim Vergisi, çevreye ve sağlığa zararlı olduğu bilinen ürünler için, devlet tarafından alınan bir vergi türüdür. Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı olan, otomobil gibi çevreye zararlı olan ürünlere uygulanan ÖTV, yüksek oranlara sahiptir. Bu sayede ürünün olağan fiyatına kıyasla, ÖTV’ li fiyatı çok yükselir. Bu sebeple halk arasında Lüks Tüketim Vergisi olarak da adlandırılır. Otomobillerde ÖTV herkes için uygulanan bir vergi türü olmakla birlikte, engelli vatandaşların otomobile olan ihtiyaçları ve otomobilin, yaşamlarını kolaylaştırma ihtimali nedeniyle, ÖTV indirimi ve muafiyeti hakları bulunuyor. Engellilere ÖTV indirimi % 40 ile % 90 arasında engelli olduğu raporla belirlenmiş kişiler için uygulanıyor.

Engelliye ÖTV İndirimi

Engelli raporu alarak % 40 ve üzeri engelli olduğunu belgeleyen, raporda “sürücü ehliyeti alabilir” “ Ağır engelli” ibareleri olan herkes, Engelli ÖTV indiriminden faydalanabiliyor. Bu indirimi alacakları sıfır kilometre otomobiller için yaptırabiliyorlar. Alınan otomobilin engellinin kendi üzerine olması, engelli kişinin sürücü ehliyetine sahip olması koşulları da bulunuyor. Elbette engellinin engeline paralel olarak, otomobilin özel donanıma sahip olması da gerekiyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Engelli kişi otomobili satın aldıktan sonra en az 5 yıl boyunca satamıyor. Bu süre içerisinde satılması gereken otomobile, daha önce uygulanmış olan ÖTV indirimi yansıtılıyor ve ödenmesi gerekiyor. 5 Yıl boyunca otomobili kullanan engelli, bu süre sonunda yeniden engelli ÖTV indiriminden faydalanma hakkı kazanıyor.

Engelli ÖTV Muafiyeti

Engelli oranı % 90 ve üzeri olan engelliler için, ÖTV muafiyeti hakkı bulunuyor. Bu durumda olan engellilerin, genellikle bakıma muhtaç durumda olmaları sebebiyle, sürücü ehliyeti koşulu da bulunmuyor. Bu durumdaki engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla, otomobil alımlarını 3. Derece yakın akrabalarının üzerine de yapabiliyorlar. Bakıma muhtaç olmaları dolayısıyla otomobil kullanma şansları olmayan % 90 ve üzeri engelliler yerine, yakın akrabalarının üzerine alınan otomobillere ÖTV muafiyeti hakkı veriliyor. Bu durumdaki vatandaşlar, hiç ÖTV ücreti ödemeden sıfır kilometre olması koşuluyla otomobil alımı gerçekleştirebiliyor. Alınan otomobilin 1600 metre küp motor hacmine sahip olması gerekiyor. Bunun  üzerinde olan otomobiller de vergi muafiyeti bulunmuyor.