Türkiye’de araç alımının her geçen gün zorlaştığı bu dönemde, araç almak isteyenleri sevindirecek haber devletten geldi. Araç alımlarındaki en yüksek maliyetlerden birisi olan ÖTV olmadan araç almanın yolları açıklandı. Devlet, o kişilere ÖTV’siz araç alımı fırsatı sunuyor. Peki kimler ÖTV’siz araç alabilir? İşte detaylar!

ÖTV Ödemeden Araç Alınabilir?

Enflasyon artışı, otomotiv sektörünü de olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Piyasa fiyatlarındaki artışa bir de otomobilde ÖTV zammı eklenince, vatandaşların araç almaları hayli zorlaştı. Araç fiyatlarındaki yüksek ÖTV oranları olmadan araç alabilmek ise mümkündür. Devlet o kişilere ÖTV ödemeden araç alabilmenin yolunu açıyor. Peki ÖTV ödemeden veya ÖTV indiriminden kimler yararlanarak, araç satın alabiliyor?

ÖTV’siz Araç Alma Şartları Neler?

Günümüzde ÖTV’siz araç alımı imkanı bulunuyor. Devletin sunduğu bu haktan herkes yararlanamıyor. ÖTV’siz araç alabilmek için engelli raporuna sahip olunması gerekmektedir. Devlet, minimum %40 oranında olmak üzere engelli raporu bulunan vatandaşlar için ÖTV indirimi veya ÖTV muafiyeti sağlamaktadır.

Engelliler için sağlanan araç alımlarındaki ÖTV desteği, kişinin engellilik oranına göre indirim veya muafiyet olarak uygulanmaktadır. Buna göre Türkiye’de sağlık kurullarından “araç kullanabilir” ibaresi yer alacak şekilde engelli raporu alanların engellilik derecesi %40 ile %89 arasında ise değişen yüzdelerde ÖTV indirimi hakkından yararlanabilmektedir. Engellilik oranı %90 ve üzerinde olan kişiler ise doğrudan ÖTV muafiyeti hakkından yararlanarak, ÖTV ödemeden araç alabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

ÖTV Ödemeden Hangi Araçlar Alınabilir?

Engelli raporu ile %90 ve üzeri engellilik oranına sahip olduğunu kanıtlayan kişiler ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyor. ÖTV muafiyetinden sadece sıfır km araç satın alımları için yararlanılabilmektedir. İkinci el araç alımları için ÖTV muafiyeti hakkı bulunmamaktadır.

ÖTV muafiyeti ile araç satın almak isteyen engelli vatandaşların, satın alacakları aracın sıfır km olmasının dışında 29.12.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan mevzuat gereğince araç bedelinin 330.800 TL altında olması şartı aranmaktadır. Bu şartlara sahip olan engelli vatandaşlar veya yakın akrabaları ÖTV indirimli veya ÖTV muafiyetli olarak 0 km araç satın alma hakkından anında faydalanabiliyor.