2022’de araç alabilmek yüksek piyasa fiyatları nedeniyle çoğu kişi için olanaksız hale geldi. Vatandaşlar yüksek araç fiyatlarından şikayet ederken, 2022’de uygun fiyata araç satın alabilmekte mümkün. Peki ucuza araç nasıl satın alınabilir? İşte Ticaret Bakanlığı’nın e-ihale araç satışı ile uygun fiyata araç alma fırsatı sunan yeni sistemi. Peki e-ihale araç satışı nasıl yapılıyor? e-ihaleden araç nasıl satın alınır?

E-İhale Nedir?

Son dönemde oldukça popüler hale gelen e-ihale sistemi her alanda olduğu gibi otomobil piyasasına ilişkin olarak da uygun fiyata satın alım gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan e-ihale sistemi, dijital ihale platformudur. Bu platformda Ticaret Bakanlığı tarafından mevzuat uygunsuzlukları başta olmak üzere pek çok nedenle el koyulan ürünlerin satışı gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda borç veya mevzuat uygunsuzlukları nedeniyle el koyulan en son model otomobil modelleri için bile ihale ilanı yayınlanıyor.

E-İhale Araç Alımı Nasıl Yapılır?

Ticaret Bakanlığının e-ihale sisteminden uygun fiyata araç satın alabilmek mümkündür. Araç satın alım işlemleri için düzenli olarak yayınlanan güncel e-ihale araç satış ilanlarının takip edilmesi gerekiyor. Yayınlanan yeni araç ilanlarına katılmak isteyenler, ilgili ilana yönelik belirlenen teminat bedelini yatırıyor. Teminat bedelini yatırdıktan sonra yine ilana göre belirlenen minimum artış tutarı üzerinden teklifini iletebiliyor. Gelen her yeni teklif sonrası yeni teklifler verilebiliyor. Böylelikle ihale süreci sonunda en yüksek teklife sahip olan kişi aracı satın alabiliyor. Üstelik ihalelerde gelinen en yüksek teklif seviyesi genellikle otomobil piyasasının çok altındaki fiyatlarda oluyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Güncel E-İhale Araç Satış İlanları

Ticaret Bakanlığı tarafından 2022 yılında da düzenli olarak güncel araç satış ilanları yayınlanıyor. E-ihale sisteminde yayınlanan güncel araç ilanlarına Türkiye’nin her yerinden katılım gerçekleştirilebilmektedir. Buna göre 2022 yaz döneminde ihale süreci gerçekleştirilecek en güncel e-ihale araç satış ilanları ve detayları;

  • 2006 model Renault Megane otomobil modeli 208.000 TL başlangıç bedeliyle e-ihale sisteminde yer alıyor. Antalya “T.İ.M” tarafından açık arttırmaya koyulan otomobil modeli için 208.000 TL üzerinden teklif verilebilmektedir. İlana teklif verebilmek için 19.000TL tutarında teminat bedelinin ödenmesi gerekiyor.
  • 2003 model Ford Focus otomobil modeli sadece 46.500 TL başlangıç bedeliyle satışta bulunuyor. Bu ilana katılabilmek için ise 6.000 TL tutarında teminat bedelinin ödenmesi gerekiyor.