Hayat pahalılığının her geçen gün artmaya devam ettiği 2022 yılında sonbaharda yeni zamları getiriyor. Eylül ayına girilirken, üzecek bir zam haberi de oradan geldi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu’ndan yapılan açıklamayla birlikte Türkiye genelinde alkol ürünlerine büyük zam geleceği belirtildi. Alkollü ürünlere gelecek yeni zammın 2 Eylül’den itibaren geçerli olacağı açıklandı. İşte alkol ürünleri için geleceği açıklanan yeni zammın detayları!

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Alkollü Ürünlere Yeni Zam

2022 yılı, hemen hemen her sektörde dev zam haberleriyle geçiyor. Yılın bitimine 4 ay kala, açıklanan yeni ekonomi politikalarına rağmen enflasyondaki artış önlenemedi. Özellikle Merkez Bankası’nın uzun süre faizi sabit tutması ve son olarak %14’ten %13’e indirim yapmasıyla birlikte enflasyondaki yükseliş trendi daha da arttı. Vatandaşa hayat pahalılığı olarak yansıyan enflasyon artışı her sektörde yeni zamlarında habercisi oldu.

Son zam haberi alkollü ürünler için geldi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu’ndan yapılan açıklamaya göre 2.09.2022 tarihi itibariyle tüm şarap ve rakı ürünleri için zam uygulanacak. Platform başkanı Özgür Aybaş tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Eylül itibariyle rakı ve şarap için %15 ile %20 seviyelerinde yeni bir zam gelecek.

Biraya Zam Gelecek

Rakı ve şarap zammını açıklayan Aybaş, açıklamasının devamında bira içinde kötü  haberi verdi. Şu ana kadar bayilere özellikle “Mey Diego” grubundan zam ile ilgili bildirimlerin gerçekleştirildiğini belirtti. Söz konusu zam oranının %20 seviyelerini bulabileceğinin ancak şu ana kadar resmi bir bilginin bulunmadığını belirtti. Aybaş açıklamasının devamında rakı ve şarap için gelen söz konusu zammın, diğer alkollü ürün gruplarını da etkileyebileceğini belirtti.

Aybaş özellikle Eylül ayına girilmesiyle birlikte biraya zam gelmesinin yüksek ihtimal olduğu belirtildi. Ancak Aybaş açıklamasında Eylül ayının ilk haftası itibariyle biraya gelmesi beklenen zammın ne kadar olacağına dair net bir bilginin bulunmadığına da dikkat çekti. 2022 yılında alkol ve tütün ürünlerine gelen zamlar fiyatlarda neredeyse %200’ü bulan bir artışın yaşanmasına neden olmuştu. Alkol ve tütün ürünlerindeki artışın bu yılın sonuna kadar devam edeceği yani yeni zamların geleceği beklentisi de bulunuyor.