Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ev ya da başka herhangi bir gayrimenkul almak istiyorsunuz ama piyasadaki dudak uçuklatan fiyatları görünce moralinizi bozuyorsanız size oldukça iyi bir haberimiz var. Aradığınız gayrimenkulü piyasanın çok çok altında fiyatlarla satın alabileceğiniz bir yol var. Bankaların satmış oldukları gayrimenkulleri piyasanın çok altında fiyatlara satın alabilirsiniz. Üstelik başka avantajlarla birlikte… İşte detaylar!

Bankalar Neden Gayrimenkul Satar?

GAYRİMENKUL 1

Öncelikle bankaların asli görevleri elbette gayrimenkul satışı yapmak değil. Ancak bankalar, ödenmeyen krediler nedeniyle icra yolu ile tüketicilerin gayrimenkullerini alırlar. Bankacılık kanununa göre bu gayrimenkulleri elde tutma hakkı olmayan bankalar bunları derhal satışa çıkartır. Çünkü söz konusu kanuna göre bankalar bir gayrimenkulü en çok iki yıl içerisinde elden çıkarmak durumundadır. Eğer iki yıl içerisinde ellerinden çıkaramazlarsa bu taşınmazları sermayelerine eklemek zorunda kalırlar. Bu nedenle de bazı bankalar sadece kendi şubeleri üzerinden bu satışları gerçekleştirirken bazı bankalarsa iş ortakları ve aracı kurumlarla birlikte çalışarak bunları elden çıkartmaya çalışırlar. Ve tabii ki bu durum, söz konusu gayrimenkullerin piyasadan daha uygun fiyatlarla satışına neden olur.

Bankalardan Gayrimenkul Almanın Avantajları

GAYRİMENKUL 2

Bankalar ödenmeyen krediler nedeniyle icra kanalı ile el koydukları gayrimenkulleri piyasadan daha uygun fiyatla satışa çıkarttıkları için müşterilerin ilk avantajı doğal olarak fiyat avantajı olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu işlemi yaparken bankanın ilk amacı bu taşınmazları biriktirmek değil nakit para bulmaktır. Bu nedenle de herhangi bir gayrimenkul kar marjı yaratmak ya da komisyon derdi olmadığından dolayı bankalar piyasadan daha avantajlı fiyat sunarlar. Bunun yanı sıra bankadan gayrimenkul almanın bir diğer avantajı ise tüketicinin herhangi bir KDV ödemek zorunda olmamasıdır. Bankalar bir KDV mükellefi olmadıklarından dolayı bunu komisyon şirketlerinin yaptıkları gibi müşterilerine yansıtmazlar.

Bankalar Kanalıyla Satılan Gayrimenkullerin Fiyatları

GAYRİMENKUL 3

Bankaların satışa çıkarttıkları gayrimenkullerin fiyatları, ekspertiz raporlarında yer alan bedel üzerinden ya da raporda geçen bedelin bir kısmı üzerinden değerlendirilir. Çünkü bankalar kredi verirken ekspertiz raporlarına göre müşterilerini borçlandırır. Ve söz konusu raporlar, satın alınacak olan gayrimenkulün konumu, yaşı gibi bir dizi faktör göz önüne alınarak oluşturulur. Sonuç olarak da satışlar, değerlendirme uzmanları tarafından belirlenen bu bedel üzerinden gerçekleşir.