2021 Yılının son aylarından başlayarak yaşadığımız yoğun döviz artışı sorunu, dövize karşı ilgili artmasına yol açmıştı. Suni bir dalgalanma olarak ortaya çıkan bu soruna karşı alınan önlem paketinde bulunan Kur Korumalı Hesap, bankalar tarafından süratli bir şekilde devreye alındı. Vade ve Döviz alım satımıyla kar elde eden birikim sahiplerine yönelik hazırlanan Kur Korumalı Hesap, USD, EUR ve GBP cinsinden olan dövizlerde yaşanan kur artışlarına karşı, TL cinsinden vadeli mevduatlar kurdan zarar edilmesini engellemeye yönelik hazırlandı.

Yapı Kredi Bankası Kur Korumalı TL Vadeli Hesap

TL olarak açılmış vadeli bir hesapta olan birikimin faiz getirisi, EUR, USD ve GBP döviz türlerinde yaşanan kur artışlarına göre daha düşük olması durumunda, oluşan farkın banka tarafından karşılanması amacıyla sunulan bir bankacılık ürünüdür.

Böylece TL olarak vadeli bir hesap açtığınızda, dövize yatırım yaptığınız zaman kazanabileceğiniz gelirden, hangisi daha fazla olursa bu geliri kazanmış oluyorsunuz. 3.6.9 ve 12 Ay vadeli olarak açılabilen Kur Korumalı TL Vadeli Hesapları, bankanın tüm şubelerine başvurarak açtırabiliyorsunuz. Ayrıca önlem paketi çerçevesinde, Kur Korumalı Tl Vadeli hesaplar, “0” Stopaj uygulanan hesaplardır.

ING Kur Korumalı TL Vadeli hesap

ING şubeleri aracılığıyla açtırabileceğiniz hesap en az 5.000 TL alt limitle açılabiliyor. Kur korumalı olması döviz kurunda yaşanan yükseliş ve düşüşlere karşı, TL olarak vadeli hesabınızın gelirinin korunmasını hedefliyor. Olası kur artışında, vade bitiminde faiz gelirinin daha düşük olması halinde, oluşan fark TL olarak hesap sahibinin hesabına yansıtılıyor. Bu sayede Döviz hesaplarına gösterilen ilginin azaltılması öngörülüyor. ING vade sonunun tatil gününe gelmesi durumunda, ilk iş gününde geçerli olan TCMB döviz kurlarını dikkate alarak vade gelirini belirliyor.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı

Birikime sahip olan vatandaşlarımızın mevduatlarından gelir elde etmek amacıyla döviz ve vadeli mevduat seçeneklerine talep gösterdiği biliniyor. Vadeli ve TL cinsinden mevduat hesaplarına gösterilen ilgili artmasına yönelik olarak hazırlanan Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı, döviz kurlarında yaşanan artışa bağlı olarak oluşan yüksek gelire karşı, TL mevduat hesaplarının faiz gelirlerini korumayı amaçlıyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Buna göre Açılan Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı ile vade sonunda elde edilen gelir, döviz kur artışıyla kıyaslandığında, vade süresince daha az gelir elde ettiyse, aradaki fark hesap sahibine banka tarafından TL olarak ödeniyor. Kur Korumalı TL Mevduat Hesapları, sadece bireysel müşteriler tarafından açılabilir. Tüzel kişilikler bu avantajdan faydalanamıyor. Ayrıca Kur Korumalı TL Mevduat Hesapları Stopaj ödemiyor.