Özellikle çocukların vazgeçilmezi olan ve kahvaltı sofralarını şenlendiren krep tariflerini birçok şekilde çeşitlendirebilirsiniz. Ispanaklı, kıymalı, sebzeli, peynirli ve daha akla gelebilecek çok çeşitli krep türlerini elde etmek çok kolay. Peki ama görenlerin krep değil de börek zannettiği bir krep yapmaya ne dersiniz? Hafta sonu kahvaltılarınızda kendinize ve sevdiklerinize harika bir ziyafet çekmek istiyorsanız bu tarif tam size göre. Çeşitli yeşilliklerle, kahvaltılık peynir, zeytin gibi farklı malzemelerle süsleyerek mükemmel bir sofra hazırlayabilirsiniz. İşte sizler için börek tadında peynirli krep tarifi ve detaylar!

Gerekli Malzemeler

Kahvaltı sofranız için görenlerin börek zannettiği mükemmel bir krep yapmaya hazır mısınız? Önce malzemelerimizi hazırlayalım. Peynirli börek tadında krep için gerekli malzemeler şu şekilde:

  • 2adet orta büyüklükte yumurta
  • 1 büyük su bardağı süt
  • 1 büyük su bardağı su
  • 2 büyük su bardağı un
  • 1çay kaşığı tuz
  • Bir tutam maydanoz
  • 1çorba kasesi peynir rendesi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi krep hamurumuzu yapmaya.

Adım Adım Börek Tadında Krep Yapımı

Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle derin bir kap alarak krep hamurumuzu yapmaya başlayalım. Bunun için öncelikle yumurtalarımızı derin kabımıza kırarak iyice çırpalım. Beyazlayana kadar çırpmış olduğumuz yumurtalarımızın üzerine sırasıyla belirttiğimiz miktarda süt, su ve tuzu da ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Bu malzemeleri de karıştırdıktan sonra elde ettiğimiz karışımın üzerine yavaş yavaş unumuzu ilave edelim. Un illa ki 2 su bardağı olmak zorunda değil. Hamurumuzun kıvamı boza kıvamında olmalıdır. Bunun için 2 bardaktan biraz az ya da biraz fazla da olabilir. Sonrasında yıkayıp doğrayarak hazır hale getirdiğimiz maydanozları ve peynirimizi boza kıvamına getirmiş olduğumuz krep hamuruna ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Şimdi ise sıra börek tadında kreplerimizi pişirme aşamasında. Hamurumuzu krep tavamıza sıvı yağ yada tereyağı koyduktan sonra bir kepçe yardımıyla yavaşça tavaya dökelim. Tavada bir yüzünü pişirdikten sonra diğer tarafını çevirerek diğer yüzünü de pişirelim. Ardından pişen kreplerimizi peynir, zeytin, domates ve yeşillikler eşliğinde süsleyerek masada servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!