Artık son zamanlarda birçok kişi marketten almak yerine yoğurdunu kendisi mayalamayı tercih ediyor. Hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı ve hijyen olması açısından tercih edilen ev yoğurdunun yapımı ise oldukça kolay. Eğer siz de evdeki imkanlarınızla kendi yoğurdunuzu kendiniz mayalamak isterseniz işte sizler için evde yoğurt mayalama yöntemi!

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Yoğurt Mayalama İçin Gerekli Malzemeler ve Püf Noktaları

Evde yoğurt mayalamak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 5kg çiğ süt
  • 3 - 4 yemek kaşığı oda ısısında bekletilmiş yoğurt

Ev yoğurdu mayalayabilmek için daha öncesinde hazırlamış olduğunuz ev yapımı yoğurt ya da süzme yoğurdu maya olarak tercih edebilirsiniz. Ancak eğer süzme yoğurt kullanacaksanız suyunu yeterince süzmüş olduğunuzdan emin olun. Bunun dışında mayalayacağınız yoğurdu porsiyonluk kaplar içerisinde mayalayabilirsiniz. Ardından mayaladığınız yoğurdun iyi bir şekilde tutması için ılık bir ortamda ve üzeri bir bezle kapalı bir şekilde mayalayabilirsiniz. Son olarak eğer yoğurt tutmazsa içine bir miktar daha yoğurt ilave edip kaynatabilirsiniz.

Yoğurt Mayalama Tarifi

Yoğurt mayalamak için öncelikle sütünüzü derin bir tencereye alarak kaynatmaya başlayın. Sütünüz kaynamaya başladığında ara ara karıştırarak kaynatmaya devam edin. Yeterince kaynadıktan sonra altını kısarak bir süre daha kısık ateşte kaynattıktan sonra ocağı kapatarak sütün ılımasını bekleyin. Sütünüz ılıma aşamasında iken ara ara içerisindeki suyun buharlaşıp çıkması için kepçe ile havalandırarak karıştırın. Sütünüzün yoğurt için yeterli ısıya ulaştığını anlamak için en klasik yöntem parmağınızla kontrol etmek. Bunun için serçe parmağınızla sütün sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Eğer parmağınızı sütün içerisinde 8 saniye süre ile hiç çıkartmadan tutabiliyorsanız sütün ısısı olması gereken kıvama gelmiş demektir. Ardından maya için 3 - 4 yemek kaşığı kadar yoğurdun içine sütten birkaç kaşık dökerek mayamızı ılıştırmaya başlayalım. Sonra mayamızı güzelce sütümüzün içine dökerek birkaç defa karıştıralım. Sonra tenceremizin üzerine buharlaşıp sulanmaması için bir süzgeç kapatalım ve onun üzerine de bir bez örtelim. Bu şekilde 5 - 6 saat kadar beklettikten sonra eğer yoğurdumuz tutmuşsa ağızlarını açarak oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim. Son olarak buzdolabına kaldırarak bir gün ağzı açık bir şekilde dolapta bekletelim.