Yoğurt sofralarımızın vazgeçilmez ürünlerinin başında geliyor.  Hem protein hem de kalsiyum bakımından zengin içeriği nedeniyle herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken yoğurt, marketlerden kolaylıkla alınabildiği gibi, evde de kolayca yapılabiliyor. Ancak birçok kişi yoğurdun kıvamını tutturamayacağı endişesiyle evde mayalamak yerine hazır yoğurt almayı tercih ediyor.

Oysa evde mayalanan yoğurt hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli oluyor. Peki evde taş gibi yoğurt yapmak için ne gerekiyor? Hangi püf noktalar yoğurdun taş gibi olmasını sağlıyor?

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Yoğurt Mayalamak İçin Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz miktarda süt (Sütün 1-2 litre olması ekşimeden tüketebilmenizi sağlar. Bu nedenle az ve sık mayalamaya özen gösterin.)
  • Yoğurt Mayası (Maya 2 litre süt için 1 yemek kaşığı olacak şekilde ayarlanmalı.)

Yoğurdun Kıvamını Tuutturmak İçin Püf Noktalar

  • Öncelikle çelik bir tencereyi suyun altından geçirip sütü içerisine boşaltın ve kaynamaya bırakın. Süt ısınıp kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp bir kepçe yardımı ile sütü havalandırarak karıştırın.
  • Bu şekilde sütü karıştırarak süt bir parmak eksilene kadar kaynatın. Böylece sütün fazla suyu buharlaşmış olacak.
  • Kaynayan sütü ocaktan alıp, ılıması için kepçe yardımıyla havalandırarark karıştırın. İdeal kıvam ve tat için sütün 42-45 derece sıcaklıkta olması gerekir.
  • Termometreniz varsa sütün sıcaklığını kolayca ölçebilirsiniz. Ancak termometre yoksa, serçe parmağınızı süte batırıp 8'e kadar sayın. Bu noktada parmağınız yanmaya başlıyorsa süt ideal sıcaklıkta demektir. Sütün çok sıcak olması ekşi ve sulu olmasına neden olurken, soğuk olması da tutmasını engeller.
  • Yoğurt ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra sıra mayalama işleminde. Bu işlem esnasında seramik veya toprak kap kullanmanız yoğurdun kıvamının daha sert olmasını sağlayacaktır. Şayet yoksa da elinizdeki herhangi bir kabı kullanabilirsiniz.
  • Maya olarak kullanacağınız yoğurdun sert kısmından ufak bir kaseye alın. Üzerine 1 yemek kaşığı kadar ılık süt koyun. Bu hem yoğurdun ılımasını hem de bir miktar sulanmasını sağlayacaktır. Ancak bu işlemi yaparken yoğurdun çok sulanmamasına özen gösterin. Aksi taktirde yoğurt tutmayabilir.
  • Yoğurdunuzu mayalarken fırını 50 dereceye ayarlayıp 5 dakika ısıtın ve kapatın.
  • Mayaladığınız yoğurdu temiz bir sofra bezi ile sarıp fırına koyun. 6 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra yoğurdunuz taş gibi kıvamıyla tüketmeye hazır olacak. Afiyet olsun.