Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ev hanımları için yıllardan beri en önemli sorunlardan birisi Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yapılan son düzenlemeyle çözüme kavuşturuldu. Ev hanımları artık SGK’dan emekli olabiliyor. SGK’nın ev hanımları için sağladığı emeklilik hakkından 2 farklı yöntemle yararlanılabiliyor. İşte 2022 yılında ev hanımlarına emeklilik imkanı getiren o yöntemler ve şartları!

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında ev hanımlarına emekli olabilme imkanı getirdi. Günün her saatinde büyük emek harcayan ve yaşamını ailesinin ihtiyaçlarına adamış olan ev hanımları için emeklilik mümkün değildi. Ev hanımları herhangi bir gelirleri olmamaları veya belgelendirememeleri ve yanı sıra sigorta primleri ödenmediği için emekli olamıyorlardı. Bu durum uzun yıllardır ev hanımları için ciddi bir hak kaybına ve mağduriyete neden olabiliyor. Ancak ev hanımları artık 2 farklı yöntemden yararlanarak, SGK emeklisi olabilme hakkına sahip.

Ev Hanımlarına Emeklilik Yöntemleri Nelerdir?

Ev hanımları için sunulan 2 farklı emeklilik yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerin ilk isteğe bağlı sigortalılıktır. Ev hanımları SGK’nın isteğe bağlı sigortalılık sistemine dahil olarak, sigorta prim ödemelerini kendisi yapabiliyor. Böylelikle buradaki prim ödemelerinin SGK emeklilik hesaplaması için kullanılmasını sağlayabiliyor. Dolayısıyla SGK emeklilik şartlarını yerine getirerek, emekli olabilme şansını yakalıyor.

İsteğe bağlı sigortalılık, SGK tarafından Bağkur kategorisine alındı. Böylelikle ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık yaptırdıklarında Bağkur emeklisi olabiliyor. Bu çerçevede de Bağkur emekliliğinin avantajlarından yararlanabiliyor. Bu noktada uzmanlar ev hanımlarının SGK isteğe bağlı sigortalılık yaptırmaları halinde sigorta primini en üst dilimden seçmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu şekilde yüksek sigorta primi ödemeleri ile SGK emekli maaşı tutarının çok daha yüksek olmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle imkanı olan ev hanımlarının olabilecek en yüksek isteğe bağlı sigortalılık dilimini tercih etmeleri gerekiyor.

SGK tarafından ev hanımlarına emeklilik yöntemi olarak sunulan ikinci hak ise vergi muafiyetidir. Günümüzde devlet tarafından kendi başına evde ürettiği bazı ürünlerin satışlarını gerçekleştiren ev hanımları için vergi muafiyeti desteği sağlanmaktadır. Ev hanımları da devlette vergi muafiyeti belgesini alarak, SGK’da sigortalı olabiliyor. Bu şekilde gelirleri üzerinden SGK sigorta prim ödemelerini yaparak, emeklilik şartlarını yerine getirebiliyor.