Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan dondurma yıllardır 7'den 77'ye birçok kişinin severek tüketmiş olduğu yiyecek ve atıştırmalıkların başında geliyor. Evlerimizde bulunan malzemelerimiz yardımıyla, kolayca sağlıklı tüketimler üretebiliriz. Kakaolusundan vanilyasına, çileklisinden diğer daha birçok meyve lezzetine birçok çeşidi bulunan dondurma keyfi, belki de hiç kimsenin hayır diyemediği bir lezzet. Ailenizle beraber yapabileceğiniz güzel bir aktivite de olabilir.

Ev Dondurması Tarifi İçin Malzemeler

Ev dondurması tarifimizin yapım aşamalarına ve detaylarına geçmeden önce tarifimiz için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 3 adet yumurta
  • Yarım su bardağı şeker
  • 1,5 su bardağı süt
  • 2 paket krem şanti
  • 1 paket vanilya

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan soran artık yavaş yavaş ev yapımı dondurmamızın yapım aşamalarına ve detaylarına geçebiliriz.

Ev Yapımı Dondurma Tarifi

Ev yapımı dondurma için yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra arık tarifin detaylarına ve püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz. Bunun için öncelikle şunu söyleyebiliriz. Dondurmanızı yaparken isteğe göre kakao ya da renklendirici veyahut da krem şantiyi çilekli ve hatta muzlu olarak kullanabilirsiniz. Dondurma yapımına başlarken de öncelikle dilediğiniz boyutta bir kabın içerisine, yumurtaları kırıyoruz. Kırdığımız yumurtaları beyazlaşıncaya kadar iyice çırpalım. Çırpma işlemini tamamladıktan sonra karışıma; süt, şeker ve vanilya ekliyoruz. Karışımı 2 dakika boyunca karıştırmaya devam ettik.  Bu sırada krem şanti ekledik. Krem şantiyi de 15 dakika boyunca çırpmaya başlıyoruz. Ardından hazırlamış olduğumuz dondurmanın sunumu için güzel bir görsel hazırlamaya başlayabiliriz. Sunum için daha önceden hazırlamış olduğumuz kaplara dondurma karışımlarımızı ayıralım. Tekrar dileğinize göre ekleme yapmak isterseniz; renklendirici ve kakao da kullanabilirsiniz. Hazırladığınız tüm kaplarınızı renklendirip aklınıza gelen uygun materyallerle süsleyerek görsel şöleninizi dilediğinizce artırabilirsiniz. Son olarak dondurma kuplarınızı buzlukta 4 saat kadar beklettikten sonra dondurmanızı, afiyetle yiyebilirsiniz.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Tarifimize ilişkin bir son bir dipnot ya da püf noktasından bahsetmek gerekirse, ben dondurma tarifimi uygularken çocuklar sevdiği için birini sade birini de çilekli krem şanti ile uyguladım. Siz de bu şekilde dondurmalarınızı çeşitlendirebilir ve herkesin zevkine göre alternatifler oluşturabilirsiniz.