Son zamanlarda birçok kişi kendi yoğurdunu, tereyağını ve hatta peynirini evde kendisi yapmayı tercih ediyor. Eğer siz de kendi peynirinizi evinizde kendi olanaklarınızla kendiniz yapmak isterseniz işte sizin için harika bir peynir tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktaları!

Mayasız Sirkesiz Limonsuz Lokum Kıvamında Peynir Tarifi İçin Malzemeler

Mayasız, sirkesiz ve limonsuz lokum kıvamında peynir yapımı tarifimizin yapım aşamalarına ve püf noktalarına geçmeden önce ilk etaptat tarifimiz için ihtiyacımız olan malzemelerimizden bahsedelim. Bunun için gerekli malzemeler şu şekilde:

  • 2 litre süt
  • 3 yemek kaşığı yoğurt

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık sıra geldi tarifimizin uygulama aşamaları ve püf noktalarını anlatmaya.

Mayasız, Sirkesiz ve Limonsuz Peynir Yapımı

Mayasız, sirkesiz ve limonsuz lokum kıvamında bir peynir yapımı için yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık tarifimizin uygulama aşamaları ve püf noktalarını açıklamaya başlayabiliriz. Bunun için öncelikle tüm malzemelerimizi hazır edelim. Eğer imkanınız varsa marketlerde satılan hazır pastörüze sütlerden kullanmak yerine açık köy sütü kullanabilirsiniz. Ancak eğer köy sütü kullanacaksanız öncelikle sütünüzü tencereye süzerek yaklaşık olarak 15 - 20 dakika kadar kaynatmanız gerekir. Eğer market sütü kullanacaksanız bu şekilde kaynatmanıza gerek yok. Bunun ardından kaynayan sütünüzün içine tepeleme olacak şekilde 3 yemek kaşığı kadar yoğurt ekleyelim. Bu aşamada sarı suyunun yukarıya çıktığını peynirlerinse top top olmaya başladığını göreceksiniz. Ara ara hafif bir şekilde karıştırmaya devam edelim ve suyu ve suyu ve peynirler ayrıştıktan sonra tenceremizi ocaktan alalım. Ardından süzgecin üzerine tülbent koyalım ve sarı suyunu ayrı bir kaba süzelim. Peynirler üstte tülbentte kaldıktan sonra üstünü kapatıp sıkıştırıp bir ağırlık koyarak iyice suyunun süzülmesini sağlayalım. Yaklaşık olarak 2-3 saat kadar sonra sütümüz tamamen süzülmüş olacak ve peynirlerimiz de hazır olacak.

Ayırmış olduğunuz sarı suyu dilerseniz çorbalarınızda makarnalarda, soslarda ya da hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Ya da sarı suyu bir kavanoza alarak üzerine kaya tuzu ekledikten sonra dilimlediğiniz peynirleri içine atıp kapağını kapatabilirsiniz. Böylelikle peyniriniziz salamura haliyle buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!