eskiden hemen hemen herkes kendi yoğurdunu kendisi yapmayı tercih eder ve market yoğurdu yerine ev yoğurdu tüketirdi. Aynı şekilde son zamanlarda da gerek daha sağlıklı olması açısından gerekse de market yoğurtlarının fiyatlarındaki artış nedeniyle yine birçok kişi ev yoğurduna yönelmeye başlamış durumda. Peki ama suya çıkmayan taş gibi bir yoğurt yapmanın sırrı nedir? Eğer siz de bu soruyu merak ediyor ve aslında kendi yoğurdunuzu kendiniz yapmak istiyorsanız işte sizin için evde taş gibi yoğurt mayalamanın püf noktaları!

Nişasta İle Taş Gibi Yoğurt Mayalamak İçin Gerekli Malzemeler

Evde yoğurt mayalamak ve yoğurdunuzun da suya çıkmayan taş gibi bir yoğurt olmasını istiyorsanız öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri sıralamakta fayda var. İyi tutan bir ev yoğurdu için gerekli malzemeler şu şekilde:

  • 2 litre çiftlik sütü
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi yoğurt mayalama işlemimiz için uygulamanız gereken aşamalara.

Evde Yoğurt Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık sıra geldi mayalama işlemimize ve uymamız gereken püf noktalarına. Bunun için öncelikle sütümüzü mayalama yapacağımız kabın içine alıyoruz. Ardından yine geniş bir kasenin içine mısır nişastasını alıyoruz. İçine sütümüzü ilave ettikten sonra mısır nişastasını da karıştırarak iyice sıvı hale getiriyoruz. Bu yöntemle hazırladığımız karışımı kasenin içine aldıktan sonra yavaşça sütümüzün içine dökelim. Tüm bunları iyice karıştırdıktan sonra sütümüzü ocağa alalım ve pişirmeye başlayalım. Sütümüz pişip de kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alarak soğumaya bırakalım. Süt soğuduktan sonra sıra geldi mayalama işlemine. Mayalama için iki kaşık yoğurdu bir kasenin içine alarak içine de hazırladığımız bu sütten bolca ekleyelim ve yoğurdumuzu biraz açalım. Bu uygulama ile akışkan hale gelen yoğurdu sütümüze ekleyerek mayalama işlemini tamamlayalım.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Dilerseniz bir tencere içine ya da kaselere mayalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde kaselere doldurduğumuz sütlerimizin ağzını peçete ile kapatalım ve bir paket lastiği ile sabitleyelim. Tüm yoğurtlarımızı bu şekilde hazırlayarak fırın tepsimize sıralayalım ve 100 derecedeki fırında 10 dakika ısıttıktan sonra yoğurtları yeniden dinlenmeye bırakalım. Ardından 4 saat kadar buzdolabında beklettikten sonra yoğurdunuzu tüketebilirsiniz.