Belki de lekeler arasında en inatçılarının başında mürekkep lekesi geliyor. Kimi zaman kendi tenimize kimi zaman kıyafetlerimize, kimi zamansa halı ya da koltuklarımıza bulaşan mürekkep lekelerinden kurtulmak için birçok yöntem denemiş ama başaramamış olabilirsiniz. İşte sizler için tüm bu alanlara bulaşabilen mürekkep lekelerinden kolaylıkla kurtulma yöntemleri ve detaylar!

Elinize Bulaşan Mürekkep Lekesinden Kurtulma

Bir şekilde elimize mürekkep bulaştığında hemen bir asetondan yardım alabilirsiniz. Bunun için bir parça pamuğa bir miktar aseton döktükten sonra mürekkep bulaşan noktayı güzelce silelim. Bu şekilde vücudunuzun herhangi bir noktasına bulaşan mürekkep lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Koltuğa Bulaşan Mürekkep Lekesinden Kurtulma

Mürekkep lekesinin bulaşması sonrasında en çok canımızın sıkıldığı eşyaların başında koltuklarımız gelir herhalde. Onca para vererek aldığımız koltuklarımıza mürekkep bulaştığında gerçekten de büyük bir tedirginlik duyarız. ama bu lekelerden kurtulmanın da bir pratik yolu var elbette. Bunun için de bu kez saçlarımıza şekil vermek için kullanmış olduğumuz saç spreylerinden yararlanacağız. Koltuğa bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için saç spreyini mürekkep lekesinin üzerine yavaşça sıkalım. Ardından 1 ya da 2 dakika kadar bekledikten sonra nemli bir bez yardımıyla lekenin bulunduğu bölgeyi etrafa yaymadan ovalayalım. Eğer leke etrafına da bulaşırsa 1 ya da 2 kez daha bu uygulamayı yaptıktan sonra lekenin çıktığını görebilirsiniz.

Giysiye Bulaşan Mürekkep Lekesinden Kurtulma

Yine mürekkep lekelerinin en çok bulaştığı alanlardan birisi de giysilerimiz. Çalışırken ne kadar dikkat edersek edelim bir anlık gafletle kıyafetlerimize bulaşan mürekkep lekelerinden kurtulmak içinse dikkat etmeniz gereken ilk mesele kıyafetinizi sıcak suya koymamak. Eğer sıcak suya koyarsanız mürekkebin daha fazla yayılmasına neden olursunuz. Bu nedenle kesinlikle kıyafetinize mürekkep bulaşırsa sıcak suya koymayın.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Yapmanız gereken şeye gelince. Eğer mürekkep lekesi yoğun bir şekilde kıyafetinize bulaşmışsa öncelikle temiz beyaz ve kuru bir bezle ya da kağıt havluyla lekeyi emdirin. Ardından lekenin bulunduğu bölgenin üzerine 1 bardak kadar ılık su ile ağartıcı özelliği olmayan sıvı çamaşır deterjanını dökün. Sonra bu bölgeyi yine temiz bir bezle ovalamadan bastırarak tamponlama hareketi yapın. Son olarak kıyafetinizi ılık suyla güzel bir şekilde yıkayın. Eğer leke çıkmamışsa bu aşamayı bir kez daha uygulayabilrisiniz.