Ütü yapmak birçok kişi için adeta baş belası işlerin başında geliyor. Büyük nevresim ve çarşaf gibi şeylerin ütülenmesi ayrı dert, gömlek gibi detaylı kıyafetlerin ütülenmesi ise apayrı bir dert. Peki ama kolay ütü yapmanın bir yolu yok mu acaba? Eğer siz de bu soruyu soran milyonlarca kişiden biriyseniz bu yazımız tam size göre. İşte sizin için kolay ütü yapmanın püf noktaları!

Kurutma Önemli

Çamaşırlarınızı kolay bir şekilde ütülemek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken husus çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kurutma şekliniz. Eğer çamaşır kurutma makinesi kullanıyorsanız, bu durumda ütülenecek olan çamaşırlarınızı makineyi ütü ayarına getirdikten sonra kurutun. Bu şekilde yaptığınızda çamaşırlarınız makineden biraz daha nemli ve daha az kırışmış olarak çıkar. Nemli çamaşırlarınız ise ütüleme aşaması için en ideal çamaşırdır. Eğer çamaşırları makine ile değil de asarak kurutuyorsanız, bu durumda asmadan önce gerdirmeyi ve silkelemeyi ihmal etmeyin. Düzgün bir şekilde astığınız çamaşırlar daha kolay ütülenir. Ayrıca çamaşırlarınızı makinede bekletmemeye de dikkat etmelisiniz.

Ön Hazırlık

Ütü yapmaya başlamadan önce ütülenecek olan giysilerinizi etek, gömlek, tişört, kumaş pantolon şeklinde gruplandırın. Ardından ütü yapacağınız alanı hazırlayın ve ütü masanızın yüksekliğini kendinize göre ayarlayın. Ütü masanızın örtüsünün ve ütünüzün tabanının temiz olup olmadığına bakın. Sonrasında sürekli gidip gelerek zaman kaybetmemek için, ütülenmiş eşyaları düzgünce koyabileceğiniz bir alan hazırlayın. Sandalye ya da askı aparatlarınız olabilir. Ütü masasının kumaşının altına alüminyum folyo yerleştirme yöntemi ile ısıyı ileterek diğer tarafın kırışıklıklarını da açabilirsiniz. Bu arada ipek, yün ve kadife gibi parlama yapabilecek kumaşlar için kendinize bir ütü bezi ayarlayın.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Diğer Püf Noktaları

Ütü yaparken uygulayabileceğiniz bir diğer püf noktası ise ütüye hangi parçalarla başlayacağınızı bilmek. Ütülemeye büyük parçalar varsa işe onlarla başlayabilirsiniz. Ayrıca ütünün sıcaklığını da ütüleyeceğiniz kumaşın cinsine göre ayarlayın. Hatta kıyafetinizin bir ütüleme talimatı varsa onu uygulayın. Sentetik, sentetik karışımlı ve ipek kumaşların düşük ve orta ısılarda ütülenmesi gerekirken yünlülerin orta ya da yüksek ısılarda ütülenmesi mümkündür. Hatta ketenler ve pamuklular ise daha da yüksek ısılarda ütülenebilir.