Schengen Bölgesi, bilinenin aksine sadece Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsamıyor. Birliğe üye olmayan bazı ülkelerle de yapılmış olan sınır anlaşmaları bulunuyor ve toplamda 33 ülkeyi kapsayan bir bölge için kullanılabiliyor. En zor alınan vizelerden biri olan Schengen vizesinin zorluğunun nedeni de kapsadığı alanın genişliği nedeniyle olduğu belirtiliyor. Ancak elbette sadece bu özellik, Schengen vizesinin alınmasının zorluğunun açıklamasına yetmiyor.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Siyasi nedenler, ekonomik nedenler gibi diğer parametreler nedeniyle, özellikle Türk vatandaşlarının almasının son dönemde daha da zorlaştırıldığının altını çizmek gerekiyor. Bir Türk vatandaşının Schengen vizesi alabilmesi konusunda giderek daha fazla sorun ve sıkıntıyla karşılaşılıyor. Aynı durum diğer bazı ülkeler için de geçerli durumda. Bu sıkıntıların farkında olan Avrupa Birliği tarafından, konuyla ilgili çözüm çalışmaları da yapılıyor. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından kabul edilen yeni bir rapor, vize süreçlerinin güvenliğinin arttırılması ve hızlandırılması amaçlanıyor.

Schengen Vizesi Daha kolay Alınacak

Avrupa Parlamentosu’ na getirilen bir rapor, vize işlemleri sırasında yaşanan sorunlar ve sıkıntıların çözümü, işlemlerin hızlandırılmasını kapsıyor. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından kabul edilen raporla birlikte, AB kurumlarının anlaşması halinde, vizeler artık pasaporta basılmayacak. Pasaporta basılmak yerine dijital sisteme işlenerek kullanılabilecek. Aynı zamanda dijital vize başvurusu sırasında çoklu dil desteği de sunulacak. Bu sayede hem dijital vizenin alınma süresi kısalacak hem de birçok ülke vatandaşı için daha da kolaylaşacak.

Türkiye’ den Schengen Almak Izdırap

Özellikle son dönemde Türkiye’ den ABD ve AB ülkeleri için yapılan vize başvurularının olumsuz olarak cevaplanma oranı giderek artmıştı. Aynı zamanda vize süreçleri de sürekli olarak daha uzun bir hale dönüşüyor. Ret oranının artması ve sürecin uzaması konusu, ülkeler bazında ele alınan bir konu haline dönüşmüştü.

Bu durumun siyasi bir yaklaşım olduğu konusunda ısrar eden iktidara rağmen, Avrupa Birliği ve ABD tarafından bunun siyasi olmadığı, Türk vatandaşlarına herhangi bir ayrımcılık yapılmadığı konusunda yanıtlar veriliyor. Bununla birlikte hem ABD hem de Schengen Bölgesi için vize almak, Türk vatandaşları için çok yorucu, uzun ve aynı zamanda zor bir konu olmaya devam ediyor.