O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Asgari ücretli olarak çalışan milyonlarca kişinin alım gücünün son 6 ayda benzersiz bir şekilde düşmesi ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline geldi. Hayat pahalılığının 2022 yılının başından bu yana % 70 seviyelerine yükselmesi, yılbaşında asgari ücrete daha önce benzeri olmayan şekilde yapılmış zammı da süratle eritti. Giderek düşen alım gücü nedeniyle, asgari ücretli milyonlarca kişi çok zor günler geçiriyor. 

Bu durum asgari ücretli kesim başta olmak üzere, emekliler ve herkes tarafından durumu iyileştirecek destekler ve zamların beklentisi içerisine girmesine yol açıyor. Giderek artan beklentilere, iktidarın temsilcileri tarafından da açıklamalarla yanıt veriyorlar. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Ak Parti Genel başkan Yardımcısı Özlem Keskin, Bu konuda sorulan sorulara yanıt verdi. 

Ak Parti Genel başkan Yardımcısı Özel Keskin Açıkladı

Özlem Keskin “ Bakanlarımızın bu konu hakkında çalışmalar yaptığını biliyorum. Çalışıyor arkadaşlarımız. En azından bunun ne getireceği, nasıl bir maliyeti olacağı yönündeki çalışmaları bakanlıklarımız yapıyor.” Şeklinde bir açıklama yaptı. Açıklamanın devamında “Bu konuda ilgili bakanların açıklama yapması lazım. Sayın bakan henüz elimizde böyle bir çalışma yok demişti. Şu an bildiğim kadarıyla arkadaşlarımız her halükarda bunun değerlendirmesini yapıyorlar” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ da Açıklama Yapmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ da en son kabine toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada konuya değinmişti. Cumhurbaşkanı konuyla ilgili “Vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bilhassa dar gelirli insanlarımızın alın güçlerinde ki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dinleyecek tedbirleri alırken diğer yandan da ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz.” Demişti. 

Benzer açıklamalar, iktidarın üst yöneticileri tarafından sürekli yapılıyor. Kesin olan iyileştirmeler konusunda çalışmaların yapıldığı ve kaynak arayışlarının devam ettiği yönünde. İktidarın bu konuda keskin bir adım atması beklentisi sürekli artmaya devam ediyor. Bu beklentinin böylesine yoğunlaşması, kısa süre içerisinde çeşitli maaş zammı haberlerinin de geleceğinin işareti olarak görülüyor. Yılbaşında asgari ücretli ve emeklilerle birlikte memurlar için yapılan iyileştirmeler için bulunan kaynaklar zaten bütçeyi zorlamıştı. Şimdi atılacak iyileştirme zamları için kaynağın nasıl bulunacağı merak konusu oluyor.