Küresel anlamda önce Covid 19 Pandemisi, ardından da küresel enflasyonist baskılar derken birçok ülke ekonomisi güçlük içerisine düştü. Tabi yaşanan bu ekonomik darboğazlar öncelikle dar gelirli vatandaşları olumsuz yönde etkiledi. Ancak bu olumsuzlukların devlet eliyle giderilmesini bir sosyal devlet anlayışı olarak gören ülkeler bu konuda vatandaşları için birtakım ekonomik sosyal yardım ve destekler sunmaya başladılar. Ülkemizde de aynı şekilde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli ekonomik ve sosyal desteklerle dar gelirli vatandaşlarımız desteklenmekte. Özellikle soğuk kış aylarında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eliyle yapılan desteklerde büyük bir artış görünüyor. İşte bu desteklerden birisi olan yakacak yardımına ilişkin detaylar!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ek Kaynaklar Vakıflara Aktarıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından özellikle kış döneminde dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürecek bir destek programı daha hayata geçiyor. Bakan Derya Yanık tarafından açıklanan ve ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabileceği 450 milyon TL tutarında bir ek kaynak için hazırlıklar başladı. Dar gelirli vatandaşların kış mevsiminden olumsuz bir şekilde etkilenmemesini hedefleyen programa göre ilk etapta 220 milyon TL tutarında bir destek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) aktarıldı. SYDV’lere aktarılmış olan bu kaynak Ocak ve Şubat aylarına ilişkin yardımları kapsıyor. Ek kaynağın ikinci kısmı olan 230 milyon TL’nin de yine Şubat ayı sonunda vakıflara aktarılacağı edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Kara Kışa Devlet Desteği

Özellikle kış mevsiminde dar gelirli vatandaşların yüklerini hafifletmeyi hedefleyen plana göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay düzenli olarak kaynak aktarılıyor. Aktarılan bu kaynaklar kapsamında ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara bakanlık tarafından yerellerdeki vakıflar aracılığıyla ayni ve nakdi yardımlarda bulunuluyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılan bu kaynaklardan yararlanabilmek için ihtiyaç sahibi vatandaşların bulundukları yerellerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekiyor. Yine bu kış yapılacak olan ekonomik yardımlardan birisi olan elektrik ve doğalgaz yardımları için de aynı prosedür geçerli olacak. Bakan Yanık bu konuya dair yapmış olduğu bir açıklamada doğalgaz yardım başvurularının şubat ayı içerisinde gerçekleşeceğini, yardım ödemelerinin ise mart ayında yapılacağını bildirmişti.