Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

2022 yılı başında asgari ücretliler için devletten rekor asgari ücret zammı gelmişti. 2021 yılının ikinci yarısında Dolar’ın artışı ve Pandemi ile birlikte gelen ekonomik dalgalanmalar asgari ücretliye geçim sorunları yaratmıştı. Bunun üzerinde devlet 2022 asgari ücret zammını %50’yi aşkın bir oranla açıklamıştı. Ancak 2022’nin ilk 6 aylık döneminde bu zam adeta eridi. Artan enflasyon karşısında adeta ezilen asgari ücretinin göz kulağı Temmuz’da yapılacağı iddia edilen toplantıdadır. Peki asgari ücret artacak mı? Temmuz asgari ücret ne kadar artacak? Son gelişmeler haberimizde!

Asgari Ücrete Temmuz’da Zam Gelecek Mi?

İlk defa Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 2022 yılında asgari ücrete ara zam uygulaması, son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alıyor. Asgari ücretlilerin Ocak’tan beri artan enflasyon ve piyasa fiyatlarındaki artış nedeniyle karşı karşıya kaldığı hayat pahalılığı, geçim sıkıntısına neden oluyor. 2022 asgari ücret zammı rekor oranla gelmiş olsa da ilk 6 aylık dönemde adeta eridi. Bunun üzerinde asgari ücrete Temmuz ayında ara bir zam yapılması gündeme geldi.

Merkez Bankası tarafından kısa bir süre önce yıllık enflasyon oranının %70 olarak açıklanmasıyla birlikte asgari ücrete ara zam gelmesi konusu yeniden gündeme taşındı.  Geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca asgari ücretli, devletin Temmuz başında yapacağı ekonomi toplantısından çıkan sonuçları bekliyor.

Cumhurbaşkanı’ndan Asgari Ücrete Zam Sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında hayat pahalılığına dikkat çekmişti. Özellikle uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vatandaşı mağdur ettiğinin farkında oldukları vurguladı. Bu nedenle de asgari ücretlilerde dahil olacak şekilde toplumun her kesiminden vatandaşın yükselen enflasyon karşısında ezdirmeme konusunda kararlı olduklarına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu açıklama son birkaç aydır devletin farklı kademelerinden farklı açıklamaların geldiği 2022 asgari ücrete ara zam konusuna dair umutları ise yeşertti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklama da Temmuz’da asgari ücrete ek zam geleceğine dair umutları daha da güçlendirdi. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri üzerinden ilk 6 aylık enflasyon oranının %39.67’den fazla olacağını gösterdiğinden, asgari ücrete önemli bir zam geleceği beklentisi de yükseldi.