Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Salgının hemen sonrasına denk gelen 2022 yılı, başladığından bu yana dünya genelinde ekonomik sorunların ortaya çıkmasına da sebep oldu. Elbette Rusya’ ya dünya çapında uygulanan yaptırımların bu ekonomik sorunları daha da derinleştirdiği kesin. Ülkemizde aniden kendisini gösteren hayat pahalılığı, yılbaşından bu yana hız kesmeden devam ediyor. Özellikle dar gelirli ailelerin, bu hayat pahalılığından etkilenme oranları da giderek artıyor.

Bir yandan hükümetin genel politikası gereği, devlet tarafından sağlanan çeşitli desteklerin tutarların arttırılması, diğer yandan seçimin hemen öncesinde olmamıza paralel olarak destek türlerinin artması da söz konusu oluyor. Seçim yatırımı olarak görülüyor olsa da, dar gelirli aileler için devlet tarafından sunulan desteklerin hayati bir önemi bulunuyor. Bu çerçevede yeni bir adım atıldı ve yeni bir sosyal destek paketi hazırlanıyor.

Yeni Sosyal Destek Paketi Geliyor

Olağan zamanlarda da, dar gelirli kesim için sunulan destekler, özellikle salgın döneminde daha kapsayıcı ve işlevsel olması sağlanmıştı. Hazırlanan sosyal destek paketiyle, toplumun ihtiyaç sahibi her kesiminin desteklerden faydalanması sağlanmıştı. Salgın sonrasında sürekli daha kötüye giden ekonomi, özellikle bu yılbaşı itibariyle süratini arttırmış ve olağanüstü bir hayat pahalılığına sebep olmuştu.

Eylül ayına başladığımız şu günlerde alınan ekonomik önlemlere rağmen hızını kesmeyen hayat pahalılığı, yeni bir sosyal destek paketinin hazırlanmasını gerektirdi. Buna göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aile bütünlüğünün korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahın arttırılmasını hedefleyen bir sosyal destek paketi üzerinde hazırlık yaptığı duyuruldu.

Sosyal Destek Paketi Açıklaması

Bu konuda hazırlıklar yapıldığına dair duyumlar, yaklaşık 1 aydır kulislerde konuşuluyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık tarafından da ilk defa dile getirildi. Özellikle, dar gelirli aileler, engelliler, yaşlıları kapsayacak şekilde, barınma ve gıda desteği, sağlık destekleri, eğitimle ilgili destekler ve çeşitli proje destekleri olmak üzere sürekli olarak destekler sağlanıyor.

Hali hazırda doğum yardımı, öksüz ve yetim yardımı, afet-acil durum yardımları, Sosyal Ekonomik Destek (SED), gıda ve barınma yardımı, aşevleri, doğal gaz ve elektrik tüketim desteği, yaşlı ve engelli aylığı, kronik hastalık yardımı, şartlı eğitim yardımı ve anaokulu yardımının da aralarında olduğu yaklaşık 49 kalemde sosyal destek paketleri bulunuyor. Hazırlanan yeni sosyal destek paketinin daha kapsayıcı şekilde olması bekleniyor. Kapsama alanının daha geniş olmasının yanında, verilen yardım tutarlarında da ciddi oranlarda artışlar yapılacağı beklentisi oluşmuş durumda.