İhtiyaç sahiplerine yönelik sürdürülen sosyal destek programlarıyla vatandaşların hayat pahalılığı karşısında mağdur olmamaları hedefleniyor. Bu kapsamda devlet tarafından 2022 yılında sağlanan düzenli destek ödemeleri arasında muhtaç aylığı olarak isimlendirilen destek ödemesi de bulunuyor. Peki devletin sunduğu muhtaç aylığı nedir? Kimler muhtaç aylığı başvurusu yapabilir? 2022 muhtaç aylığı ne kadar? Detaylar haberimizde!

Muhtaç Aylığı Nedir?

Devlet tarafından sunulan sosyal destek ödemelerinden birisi de muhtaç aylığıdır. Muhtaç aylığı olarak isimlendirilen bu ödeme maddi olarak muhtaç durumda olduğu tespit edilen vatandaşlara düzenli olarak gerçekleştirilen bir destek ödemesidir. Muhtaç aylığı desteği, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır.
Vakıflar Genel Müdürlüğü, muhtaç aylığı şartlarına sahip olan kişilere yönelik olarak muhtaç aylığı bağlamaktadır.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Muhtaç Aylığı Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan muhtaç aylığı desteğinden yararlanılabilmesi için vakfiyelerde belirlenmiş olan belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Buna göre VGM tarafından sağlanan muhtaç aylığı desteğinden annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra %40 ve üzeri engellilik oranı bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak muhtaç aylığı desteği sağlanmaktadır.

Muhtaç aylığı şartları arasında ilk sırada sosyal güvenceye sahip olmaması gelmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir gelirinin veya farklı bir kurumdan aldığı aylığının olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişilerin aynı zamanda da mahkeme tarafından alınan karar ya da kanun ile bakım altına alınmamış olunması gerekmektedir. Geli getirici taşınır ve taşınmaz malının olmaması da yine muhtaç aylığı için aranan şartlardandır.

VGM muhtaç aylığı başvurusu yapacak kişilerin muhtaç aylığı başvurusu ve engellilere özel olarak özrünü belgeleyen sağlık kurulu raporunun bulunuyor olması gerekmektedir.

2022 Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen muhtaç aylığı ödemeleri her yıl belirli oranlarda zamlanmaktadır. Bu kapsama 2022 yılında hem asgari ücret hem de emekli maaşı için zam uygulanmasıyla birlikte pek çok sosyal yardım ödemesi gibi muhtaç aylığı da zamlandı. Buna göre 2022 yılında gerçekleştirilen muhtaç aylığı engelli ve yetim çocuklara yönelik olarak 2.088.61 TL olarak gerçekleştirilmektedir. VGM muhtaç maaşı ödemeleri aylık olarak gerçekleştirilmektedir.