2022 başında asgari ücrete %50’yi aşkın zam yapılmış olmasına rağmen yılın daha 4.ayı bitmeden yeni bir zam gerekliliği konusunda tartışmalar gündemden düşmüyor. 2022’nin ilk 4 aylık periyodunda enflasyon oranlarındaki katlanarak artış, yılın başında asgari ücrete gelen zammı adeta eritti. Durum böyle olunca asgari ücretlilerde geçinmekte fazlasıyla zorlanmaya başladı. Bu gelişmeler uzun yıllar sonra asgari ücrete ara zam konusunu gündeme getirdi. Peki 2022’de temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi? İşte son gelişmeler.

Asgari Ücrete Temmuz’da Ek Zam Gelir Mi?

Enflasyon’un Nisan ayı için %61 olarak açıklanması, piyasalardaki olumsuz tabloyu resmen özetler niteliktedir. Ekonomide yaşanan dalgalanmalar 2022 yılı başında yapılan asgari ücretteki %50’den fazla zam oranının dahi resmen boşa çıkmasına neden oldur. Hayat pahalılığının hiç durmak bilmeden arttığı bu dönemde devlet ve siyasetin gündeminde asgari ücrete ek zam yapılması konusu bulunuyor.

Daha yılın ilk 4 ayında sanki asgari ücrete hiç zam yapılmamış gibi enflasyon artışının meydana geldiği bu dönemde devletin asgari ücrete ara zam getireceği konusu tartışılmaya başlandı. Bu konuda ilk açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. NATO Zirvesi dönüşünde basın mensuplarıyla yaptığı röportajda gereklilik teşkil etmesi durumunda vatandaşların asla mağdur edilemeyeceği ve lüzum gelen çalışmaların yapılabileceğine dikkat çekmişti. Bu açıklama 2022’de asgari ücrete ek zammı gelecek? Tartışmalarının yaşanmasına neden oldu.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

1 Temmuz’da Memur ve Emeklilere Maaş Artışı

Her yıl olduğu gibi 2022’de de memur ve memur emeklilere ilişkin olarak yapılan faiz farkı artışlarına ilişkin görüşmelerde asgari ücretli çalışanlarında gündeme alınabileceği belirtiliyor. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun yaptığı açıklamayla birlikte milyonlarca asgari ücretli çalışana büyük bir umut doğdu. Akbaşoğlu, asgari ücretli vatandaşlarının durumunun da 1 Temmuz’da yapılacak memur ve memur emeklisi maaş zammı görüşmeleri sırasında ele alınabileceğini belirtti.
Devletin farklı kademelerinden ise farklı açıklamalar geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, daha Nisan ayında bulunurken, böylesine bir tartışmanın gündeme getirilmiş olmasının pekte iyi maksatlı olmadığı düşüncesinde olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu.