Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Enflasyon rakamlarındaki yükseliş, 2022 yılı başına asgari ücrete yapılan zammı adete eritti. 2022 asgari ücret zammı rekor bir oranla gelmiş olsa da yılın ilk 6 aylık dönemi içerisinde enflasyonun her ay artış göstermesi hayat pahalılığına neden oldu. Her gün gelen yeni zamlar karşısında asgari ücretli çalışanların ay sonunu getirebilme şansı kalmadı. Son birkaç aydır asgari ücretlilerin gözü ise Temmuz ayı başında. Milyonlarca çalışan asgari ücrete zam gelecek mi? merak ediyor. İşte Temmuz ayında asgari ücret ve emekli maaşlarına zam gelecek mi? sorusuna dair son gelişmeler!

Asgari Ücrete Temmuz’da Zam Yapılacak Mı?

Her ay açıklanan enflasyon oranlarının artmaya devam etmesi, piyasa fiyatlarındaki artış hayat pahalılığını tepe noktaya çıkardı. Durum böyle olunca %50’den fazla bir zam alan 2022 asgari ücret, yılın daha ilk 2-3 ayı içerisinde hiç zamlanmamış bir hale geldi. Bu dönemde ilk olarak Cumhurbaşkanı tarafından asgari ücrete Temmuz’da ara zam konusu gündeme taşınmıştı. Ancak sonraki süreçte devletin farklı kademelerinden gelen açıklamalar kafaları karıştırmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından asgari ücrete ara zam konusunun gündemde olmadığı açıklaması gelmişti. Milyonlarca çalışanı hayal kırıklığına uğratan bu açıklamanın ardından hem Cumhurbaşkanı’ndan hem de devletin farklı kademelerinden umut oluşturacak açıklamalar gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yeni açıklama ise asgari ücrete ara zam konusunun yeniden gündemde yer almasını sağladı.

Temmuzda Asgari Ücretliye ve Emekliye Zam Değerlendirilecek

Devletin farklı kademelerinden ve isimlerinden yapılan son dönemdeki açıklamalar hem asgari ücretliler hem de emekliler için umut oluşturuyor. 1 Temmuz’da memur ve memur emeklisi için yapılacak zam görüşmelerinde enflasyon farkı ciddi bir zam oranını getirecek gibi görünüyor. Bu süreçte devlet kademesi hem asgari ücretli çalışan dar gelirli vatandaşların hem de milyonlarca emeklinin de kesinlikle enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği yönünde açıklamalar yapılıyor. Yapılan bu açıklamalar Temmuz ayında asgari ücretli ve emekliler için zam yapılması beklentisi oluşturuyor. Ancak resmi olarak Temmuz ayında asgari ücretli ve emeklilere yönelik olarak kesin zam yapılacağı açıklaması gelmedi.