Kara kış kapıya dayandı asgari ücret ile geçinen vatandaşlar, elleri kolları bağlı bir şekilde doğalgaz ve elektrik faturalarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor ancak bu noktada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye giriyor ve sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerin hiçbir kuruma başvuru yapmadan PTT'ye giderek her ay düzenli olarak 200 TL'ye kadar elektrik yardımı yapılacağını şu sözlerle açıklamıştı "Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar lira destek vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan elektrik tüketim desteğini ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak."

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Sağladığı Elektrik Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde ihtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelerin hayat standartlarını arttırmak ve onlara destek olabilmek amacıyla 2019 yılında başlatılan bu destek mekanizmasında, her ay düzenli olarak sosyal yardımlardan faydalanan aileler, hiçbir kurum ya da kuruluşa başvuru yapmadan 70 TL ile 200 TL arasında elektrik yardımı alıyor. Bu yardım ise bireysel olarak değil hane başına veriliyor. Eğer sizler de her ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından faydalanıyorsanız; size en yakın PTT şubesine, kimliğiniz ve elektrik faturanız ile gittiğinizde 200 TL'ye varan elektrik yardımı almaya başlayabilirsiniz ancak elbette herkes bu yardımdan faydalanamıyor. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların, hane içinde kişi başına düşen geliri, net asgari ücretin (AGİ hariç) 3’te 1’inden daha az olması gerekiyor.

Ne Kadar Elektrik Yardımı Veriliyor?

Eğer sizler de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sağladığı elektrik yardımından faydalanmak istiyorsanız en merak ettiğiniz konulardan biri de verilen elektrik desteğinin tutarı olacaktır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bu desteğinin kişiye değil de haneye verildiğinden bahsetmiştik:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (68,67 TL),
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 TL),
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 TL),
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 TL) destek ödemesi yapılıyor. Fakat eğer evinizde cihaza bağlı olarak yaşayan biri varsa 200 TL elektrik desteği alabiliyorsunuz.