Artan enflasyon ile birlikte temel gıda ürünlerinden, benzine kadar gelen zamlar 2022 asgari ücret zammını neredeyse boşa çıkartmış durumda bulunuyor. Elektrik, su, doğalgaz ve hatta ulaşıma gelen zamlar ile birlikte asgari ücretin yetersiz kalması nedeniyle asgari ücrete ara zam konusu gündeme geldi. Asgari ücrete ek zam gelip, gelmeyeceği son günlerin en tartışmalı konulardan birisi oldu. İşte asgari ücret ara zammı ile ilgili son gelişmeler!

Asgari Ücrete Ek Zam Yapılacak Mı?

2022’nin enflasyon rakamları ve döviz kurlarındaki yükseliş ile birlikte 2022 asgari ücret zammı yetersiz hale geldi. Özellikle 2022 başında rekor bir artışla %50’den fazla zam alan asgari ücret yılın daha ilk 4 ayında hiç zamlanmamış bir hale geldi. Bu durum asgari ücretlinin ayın sonunu dahi getirmekte zorlanmasına neden oluyor.

Asgari ücretlinin geçim sıkıntısı yaşaması üzerine asgari ücrete ara zam konusu ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilmişti. Daha sonra devlet ve siyasilerden önemli açıklamalar geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammına ilişkin yeni açıklamalar geldi. Bilgin açıklamasında asgari ücretin Aralık ayında tekrar gündeme alındığında tüm şartların değerlendirmeye alınacağını ve Türkiye’nin çalışanlarını koruma altına alacağı bir fiyatın belirleneceğini şimdiden söyleyebileceğini belirtti.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Temmuzda asgari ücrete ek zam gündemde yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, yaptığı açıklamalarında asgari ücrete Temmuz ayında bir ara zam yapılması konusunun bakanlık olarak şuan için gündemlerinde yer almadığını belirtti. Türkiye’nin ekonomi politikasını planlı bir şekilde sürdürdüğüne de dikkat çekti. Bilgin özellikle asgari ücrete yapılan rekor zammın ardından çok geçmeden yeniden bir zam konusunun gündeme getirilmesinin maksatlı olabileceği konusuna da dikkat çekti.

Asgari ücrete Temmuz ayında ek zam gelip, gelmeyeceği konusunda hem devlet kademesinden hem de siyasilerden farklı yönlerde açıklamalar geliyor. Resmi açıklamalar asgari ücrete zam yapılacak mı? Sorusunun yanıtının olumsuz şekilde olduğunu gösteriyor olsa da konu olarak gündemden düşmemeye devam etmesi de asgari ücretle çalışanlar için Temmuz ayına dair bir umut oluşturuyor.