Merakla beklenen Haziran ayı enflasyonu, aynı zamanda 6 aylık ve dolayısıyla yıllık enflasyon oranının belirlenmesi için büyük önem taşıyordu. Memurlar ve memur emeklilerinin yapılan toplu sözleşme uyarınca, 6 aylık enflasyon oranına paralel olarak aylık zammı alması, diğer emeklilerinde enflasyona ezdirilmemesi için yine enflasyona paralel zam yapılıyor olması, Haziran ayı enflasyona oranını ve Temmuz ayında belirlenen zam oranlarını büyük bir öneme kavuşturuyor.

Yıllık Enflasyon oranının % 72,68 olarak belirlenmesinden sonra, bayram tatili öncesinde memur emeklilerine yapılacak zam oranı % 41,69 olarak belirlenmiş oldu. Aynı şekilde SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılacak zam oranı da % 42,35 oldu. Bayram tatili öncesinde, Bayrak İkramiyesi ile birlikte, zamlı emekli aylıklarının da ödenmesi konusunda bir beklenti oluşmuştu.

Bayram Öncesinde Aylıklar Ödenmedi

Ancak Bayram tatili öncesinde, yakın tarihli olan memur aylıklarının önceden ödenmesi kararı çıktı. Her ayın 15’ inde olan mamur aylık ödemeleri, Temmuz ayının 7 ve 8’ inde ödenerek, bayram öncesine çekildi. Buna karşın daha uzak tarihli olan emekli aylıklarının ödemesi bayram öncesinde yapılmadı.
SSK Emeklilerinin, emekli sicil numarasının son numarasına göre ödeme tarihleri bulunuyor. Buna göre sicil numaralarının son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde, 7 olanlar ayın 18’inde, 5 olanlar ayın 19’unda, 3 olanlar ayın 20’sinde, 1 olanlar ayın 21’inde, 8 olanlar ayın 22’sinde, 6 olanlar ayın 23’ünde, 4 olanlar ayın 24’ünde, 2 olanlar ayın 25’inde, 0 olanlar ayın 26’sında maaş alıyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Bağ-Kur emeklileri benzer şekilde sicil numaralarının son rakamına aylıklarını alıyor. Buna göre; sicil numarasının son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25’inde, 3, 1 olanlar ayın 26’sında, 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27’sinde, 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde emekli maaşlarını alıyor.

Zamlı Aylıklar Yatırılmaya Başladı

Zamlı aylıklar, 17 Temmuz itibariyle, sicil numarasına aylıklarını alan SSK emeklilerinden başlayarak hesaplara yatırılmaya başlandı. Bayram tatili sonrasında ellerindeki her şeyi tüketen emekliler, bir an önce zamlı olarak yatacak aylıklarını bekliyorlardı. Bu hafta ve önümüzdeki hafta boyunca, ödeme tarihi gelen emeklilerin hepsine zamlı aylıkları