Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Haziran ayının bitişiyle birlikte, 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması, aynı zamanda memur ve emekliler için yapılacak maaş zamlarının da belli olmasını sağladı. Haziran ayı boyunca her kesimin yapılacak zamlarla ilgili beklentilerinin yanında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı da merakla takip ediliyordu. Açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerinin & 2,98 olmasıyla birlikte yıllık enflasyon oranının da % 73, 50 olduğu tespit edildi. Buna göre emeklilerle birlikte memurlara % 40’ ın üzerinde oranlarla maaş zamları yapıldı.

Özellikle emekliler için getirilen yeni hakla birlikte, en düşük emekli aylığı da 3.500 liraya çıkarıldı. Üzerine daha önceki senelerde yapılmayan bir uygulamayla, asgari ücret içinde 6. Ayda bir iyileştirme zammı yapıldı. Hayat pahalılığı hız kesmeden devam ederken, sürekli düşen alım gücü nedeniyle böyle bir yaklaşım sergileniyor. Tüm bu zamlarla birlikte henüz belli olmayan Bekçi aylığı zamları da nihayet açıklandı.

Bekçi Aylıkları Ne Kadar Oldu?

Bekçilerin ilkokul, lise ve üniversite mezunu olanlarının bulunması ve görev yaptıkları yerlerle ilgili farklı aylıkları olmasına neden oluyor. Bu sebeple memur ve emekliler için yapılan zamlardan sonra bekçi, aylıklarına yapılacak zam tutarı da merak edilen bir konu oldu. Henüz ayrıntılı olarak hesaplamalar yapılmamış olsa da, en düşük bekçi maaşının 10.293 lira olduğu duyuruldu.

2022 Yılı Ocak ayında yapılan zamlar sonrasında bekçi aylıkları şu şekildeydi; İlkokul mezunu bekçi aylığı 6.535 lira, lise mezunu bekçi aylığı 6.767 lira ve üniversite mezunu bekçi aylığı 7.707 lira. Yapılan açıklamada en düşük bekçi aylığının 10.293 lira olduğu duyuruldu.

Hangi Bekçi Ne Kadar Zam Aldı?

En düşük bekçi maaşının 10.293 lira olduğu açıklandı ancak, kategorilerine göre bekçilerin ne kadar aylık alacakları henüz belli değil. Mezuniyet derecesine göre aylıkları değişen bekçilerin, ne kadar aylık alacakları önümüzdeki günlerde belli olacak. Buna karşın ilkokul mezunu hizmete yeni başlamış bir bekçinin aylığı şu anda 10.293 lira oldu. Hayat pahalılığının hızını biraz kesmesi ümit ediliyor olsa da, bayram tatili sırasında bile fiyat artışları devam etti. Bayram sonrasında yeni zamların yapılacağına da kesin gözüyle bakılıyor.