2022 küresel ekonomide ciddi krizlerle birlikte başladı. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada enflasyon rakamlarının artışı, Pandemi’nin sona erdirilememesi ve tabii ki sıcak Ukrayna krizi para piyasalarını ve enflasyon sıkıştırmaya devam ediyor.  Enflasyon, kur ve faiz artışlarına neden olan ekonomideki olumsuzluklar vatandaşın cebini de sıkıştırıyor. Devlet vatandaşın bu gelişmeler ışığında mağdur olmaması için 2022’de asgari ücrete ara zam konusunu gündeme taşıdı. Peki 2022’de asgari ücret ara zam gelecek mi? İşte detayları!

Piyasalardaki Artış ve Zamlar Asgari Ücreti Eritti

2022 ile birlikte gelen yeni zamlar ve enflasyon artışı piyasalara çok ciddi olumsuz etkilere neden oldu. Fatura, kira ve ürünlerin fiyatlarının ciddi bir artış yaşadığı bu dönemde yılbaşında yapılan 2022 asgari ücret zammı da yetersiz kaldı. Her yıl olduğu gibi 2022’de de yapılan asgari ücret zammı ile Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştı.

Devlet 2022’de asgari ücrete tam %50.54 oranında zam uyguladı. Böylelikle 2022 asgari ücret zammı 4.253 TL’ye çıktı. Ancak piyasalarda durdurulamayan artış ve önlenemeyen enflasyon yükselişi ile birlikte Mart ayına gelemeden asgari ücret zammı adeta eridi. Asgari ücretle çalışanların bu devasa zam oranına rağmen geçim sıkıntısı yaşaması üzerine devletten yeni bir adım daha geldi.

Asgari Ücret Ara Zammı Olacak Mı?

2022’nin ilk 3 aylık döneminde açıklanan aylık ve 3 aylık enflasyon rakamlarının oluşturduğu olumsuz tablo, asgari ücretlileri endişeye sürüklüyor. Enflasyonun önlenemeyen yükselişi karşısında asgari ücretlerin gelirleri adeta eriyor. Bu soruna yönelik olarak şimdi de Haziran ayında 2022 asgari ücretine ara zam uygulanması konusu gündeme geldi. Devlet kademesinden de bu 2022 asgari ücret ara zammı iddialarıyla ilgili önemli açıklamalar geldi.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamayla asgari ücret tutarının hesaplanmasının yasal olarak Aralık ayı içerisinde gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Özellikle İş Kanunu kapsamında asgari ücret belirleme zamanının Aralık ayı olduğuna vurgu yapılarak, bunun değişmesi için TBMM gündemine gelmesi gerektiği belirtildi. 2022 Haziran asgari ücret ara zammı olacak mı? Sorusu için şu ana kadar hükümet ve devlet kanadından herhangi kesin bir resmi açıklama yapılmadı.