2022 Yılı başında yapılan % 50 asgari ücret zammıyla birlikte brüt 5.004, net 4,253 TL olan Asgari Ücret, yılsonu enflasyon oranlarına göre belirlenmişti. Ancak bu yıl enflasyon oranlarının beklenenden çok daha fazla yükselerek % 69 seviyesine yükselmesi, asgari ücrete yapılan zammın da erimesine neden oldu. Giderek düşen alım gücü nedeniyle, asgari ücretle çalışanlar oldukça zorlu zamanlar geçiriyor. Benzer şekilde emekliler ve memurlarda, yılbaşında yapılan zamlardan sonra, hayat pahalılığının artması ve alım gücünün düşmesine paralel büyük sıkıntılar içerisindeler. Enflasyon oranlarının böylesine süratle yükselmesi, Temmuz ayı itibariyle memur ve emekliler için yapılacak 2. Zamma, asgari ücretli çalışanların da dahil edilmesi beklentisi oluşturdu.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Bakanlar Kurulu Toplantısı ardından yaptığı konuşmada, çalışan kesim, memur ve emekliler için bazı iyileştirme çalışmaları yapılacağınız açıklaması, asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılacağı beklentisini daha fazla arttırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ de, geçen gün yaptığı açıklamada, Temmuz ayında, memur, emekli ve işçiler için yeni düzenlemeler yapılacağını belirtti. Özellikle yükselen enflasyon oranının, bütçelerde oluşturduğu tahribatı engelleyecek düzenlemeler üzerinde çalışıldığını belirtti. Yapılacak zamların enflasyon karşısında alım gücünü yükseltmesi gerektiği için, tatmin edici olması gerekiyor. Ancak zamların kaynağının bulunması ve bütçeyi zorlamaması da gerekiyor. Bu sebeple kaynak arayışı ve zam için yeni model oluşturma konusunda yoğun çalışmaların sürdürüldüğü bilgisi sürekli geliyor.

Temmuz Ayında Memur ve Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Gelen haberler, zamların tatmin edici düzeyde olmasına yönelik yoğun çalışmalar yapıldığı yönünde. Emekli ve memur zamlarının yanı sıra, asgari ücretli çalışanlarında ek bir zam alabilmesi için de yoğun çalışmalar sürüyor. Buna karşın asgari ücrete zam yapılıp, yapılmayacağı ve memurlarla birlikte emeklilerin ne kadar zam alacağı henüz belirlenmiş değil. Kaynak oluşturma çalışmalarına paralel olarak zamların ne kadar olacağı, önümüzdeki günlerde açıklanacak. Asgari ücretli çalışanlar için de ek zam yapılıp yapılmayacağı konusu da, önümüzdeki günlerde yapılacak kabine toplantılarında görüşülecek. Asgari ücretli çalışanlar, memurlar ve emekliler, Temmuz ayında ne kadar zam alacaklar konusu, iktidarında ana gündem maddelerinden birini oluşturuyor.