Pandemi dönemiyle birlikte başlayan ekonomideki dalgalanmalar, 2021 döviz kuru kriziyle tepe noktaya ulaşmıştı. Bu gelişmeler 2022’nin ilk aylarında devasa enflasyon rakamlarını ortaya çıkarmıştı. Bunu öngören devlet 2022 asgari ücrette rekor zam yapmıştı. Ancak Nisan ayına gelinmesiyle birlikte bu zammında hükmü neredeyse kalmadı. Enflasyon karşısında ezilen asgari ücret zam gelecek mi? Konusu gündemden düşmüyor. İşte devlet ve siyasilerden asgari ücrete ara zam konusundaki son açıklamalar!

2022’de Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak Mı?

Enflasyon rakamlarındaki önlenemez artış, piyasa ürünlerinin fiyatlarına olumsuz şekilde yansıyor. Faturaların ve masrafların sürekli arttığı bu dönemde vatandaşa 2022 başında yapılan zamda yetersiz kaldı. 2021 yılı sonunda enflasyondaki artışa karşı asgari ücretliyi korumak isteyen devlet asgari ücret net tutarına rekor bir zam yapmıştır. Rekor seviyedeki asgari ücret zammına rağmen ilk 4 ayında enflasyonun yükselmeye devam etmesi, yapılan zammında erimesine neden oldu. Asgari ücretlinin geçim derdine girmesine neden olan bu durum karşısında asgari ücrete 2022’de ara zam yapılması gündeme geldi

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Asgari ücret ara zammı ile ilgili olarak görüşmelerin gerçekleştirilmeye başlandığı belirtiliyor. Özellikle siyasiler tarafından ara zamma karşı ılımlı bir yaklaşım sergiliyor olsa da bazılar ise rekor bir zammın henüz çok yeni yapılmış olduğu görüşünü savunuyor.

"Yapamayacağımız Söylemde Bulunmayız"

Asgari ücrette 2022 ara zammı konusu gündemde kalmaya devam ederken, siyasilerden çok farklı açıklamalar geliyor. Çalışma Bakanı’nın 2022 asgari ücret ek zam konusunda yaptığı gündemimizde şuan bulunmuyor ve gündeme getirilmesini de manidar buluyorum açıklaması, vatandaşı hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı vatandaşı aldatacak, yapamayacakları bir şeyi asla söylemeyeceklerini dile getirdi. Özellikle Özbekistan seyahati dönüşünde yaptığı açıklamaların mümkün olabileceğine dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarında vakti geldiğinde sendikalar ve diğer sorumlular Çalışma Bakanlığı ile bir araya gelerek, gerekli adımları atabileceklerini dile getirdi. Asgari ücrette ek zamma yönelik olarak uzmanların değerlendirmeleri ise olumlu yönde. Özellikle de 2022 Nisan ayında enflasyon oranlarının %61’e ulaşmış olması Temmuz’da asgari ücrete ek bir zam konusunu gündeme getiriyor.