Özellikle de asgari ücret ile geçinmeye çalışan kişiler soğuk kış aylarında elektrik ve doğalgaz faturalarını nasıl ödeyebileceğini düşünüyor, gelen son zamların ardından dar gelirli aileler için ısınmak bile lüks haline geldi! Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kış aylarında zorluk çeken vatandaşların yardımına koşmaktan geri durmuyor. Eğer sizler de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan sosyal destek yardımı alıyorsanız, her ay PTT şubelerinden 200 TL'ye varan elektrik desteği alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nedir?

Elektrik yardımı aslında yeni bir uygulama değil ancak özellikle de kış aylarında daha da büyük bir önem taşır hale geliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2019 yılından beri sosyal destekten faydalanan dar gelirli ailelere her ay 70 TL ile 200 TL arasında elektrik yardımı yapıyor. Bu sayede kişiler elektrik faturası derdi düşünmeden hayatlarına devam edebiliyor. Hane başına verilen bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin herhangi bir yere başvuru yapması da gerekmiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım fırsatından faydalanan vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubesini ziyaret ettiğinde 200 TL'ye kadar ödeme alabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Ne Kadar Elektrik Yardımı Yapılıyor?

Eğer sizler de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sunduğu elektrik yardımından faydalanacaksanız her ay ne kadar destek alabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın elektrik yardımının hane içinde yaşayan kişi sayısına göre yapıldığını söylememiz gerekiyor:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (68,67 TL),
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 TL),
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 TL),
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 TL) destek ödemesi yapılıyor. Ancak eğer evinizde cihaza bağlı olarak yaşayan biri varsa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sizlere sunduğu destek ödemesi 200 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Elektrik yardımı almak isteyen kişilerin kendilerine en yakın PTT şubesine kimlik ve elektrik faturaları ile gitmeleri yeterli oluyor.