Devlet tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde ihtiyaç sahiplerine çok çeşitli destekler uzun yıllardır yapılıyor. Salgın ve sonrasında yaşanan olumsuz ekonomik süreçte, bu kapsamda destekler sürekli arttırıldı. 2022 yılında da devam eden bu destekler, özellikle kış aylarında artan yakacak ve elektrik tüketimine yönelik gerçekleştiriliyor.

Bu yıl ilk defa doğalgazı da yakacak yardımları bünyesinde ele alan Bakanlık, doğalgaz yardımı da yapacak. Bu türlü destekler için başvurulacak merkezler Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları. İllerde valiliklerde, ilçelerdeyse Kaymakamlıklarda bulunan vakıflara, doğrudan başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru sırasında hangi yardımdan faydalanmak istediğinizi de belirttiğiz bir form doldurmanız yeterli oluyor. Yapılan araştırmayla, koşulları sağlıyor olmanız halinde, Kömür yardımı, elektrik yardımı veya Doğalgaz yardımı alabilirsiniz.

Kömür Yardımı Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na doğrudan ya da e-devlet sistemi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Hanede yaşayan her kişinin, ailenin toplam gelirine bölünmesiyle elde edilen kişi başı gelirin, asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gereken ön koşul. Bu koşul sağlanıyorsa, Kömür ve Odun Yardımı alabiliyorsunuz.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Elektrik Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Elektrik yardımları doğrudan nakdi olarak verilen yardımlar değildir. Belirlenmiş ihtiyaç sahibi hanelere sunulan bu destek, faturaların PTT şubeleri aracılığıyla ödenmesini gerektiriyor. Elektrik faturalarını PTT’den ödediğinizde, tanımlanmış indiriminiz sistemde görünüyor ve buna göre indirimli elektrik faturası ödemesi gerçekleştiriyorsunuz. Elektrik yardımı için başvuru yerine, ihtiyaç sahibi hanelerin aldığı başka yardımlar aracılığıyla belirlenmesi yoluyla yapılıyor.

Doğalgaz Yardımı İçin Nasıl Başvurulur?

Doğalgaz, odun ve kömür gibi, kış aylarında bütçelere yük oluşturan bir yakıt türü olarak, 2022 yılı itibariyle görülmeye başlandı. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda yoğun bir talep oluşmuştu. Yılın ilk kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamayla, bu yıl içerisinde doğalgaz yardımının başlayacağı duyuruldu.
Doğalgaz yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na ya da e-devlet sistemi üzerinden başvurularınızı yapabileceksiniz. Herkes tarafından ilk defa yapılacak olan başvurular, Şubat ayının ikinci yarısında gerçekleştirilecek. Başvuru tarihi henüz netleştirilmedi. Doğalgaz yardım ödemeleri, Mart ayının ikinci yarısından itibaren yapılmaya başlanacak.