Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Dünyayı etkileyen salgının Türkiye’de de görülmeye başlamasından beri devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sunulan sosyal yardımlarını kapsamı genişletildi. Vatandaşların mağduriyet yaşamamasını hedefleyen devlet, 2022 yılında da başvuruda bulunan o kişilere 12 ay boyunca 450 TL ile 600 TL arasında ödeme yapacak. Peki devletin aile yardımı desteğinden kimler yararlanabilir? Başvurular nasıl yapılır? Sorularının yanıtları haberimizde!

Devletten Aile Yardımı

2022 yılında devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar sunuluyor. Sunulan sosyal yardım programları kapsamında devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara vereceği destek miktarı da açıklandı. Türkiye genelinde yüzbinlerce vatandaşın yararlanabileceği destek 12 ay boyunca geçerli olacak. Sosyal yardım programı kapsamında devlet “dar gelirli” olduğu tespit edilen vatandaşlara tam 1 yıl boyunca aylık 450 TL ile 600 TL arasında değişen tutarlarda destek ödemesi gerçekleştirecek. Böylelikle dar gelirli vatandaşlar devletten toplam 7.200 TL tutarında destek alabilecek.

Aile Desteğine Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürdürülen sosyal yardım projesi kapsamında başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden alınıyor. Ayrıca sosyal yardım şartlarına uygun olan vatandaşlar, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerindeki Kaymakamlıklarda bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” aracılığıyla da başvuru gerçekleştirebilecek.

Aile Destek Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde sürdürülen aile destek programına başvuruda bulunabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre Türkiye genelinde ilgili kurumlarca ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen tüm vatandaşlar, bu destekten yararlanabilecek. Bununla birlikte başvuru sahiplerinin mutlaka daha önce herhangi bir sosyal yardım desteğinden faydalanmamış olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ilgili kurumlara başvuru yapabiliyor.

Destek 12 Ay Boyunca Devam Edecek?

Destek şartlarına sahip olan ve başvuruda bulunmuş ve başvurusu onaylanan vatandaşlar 12 ay boyunca her ay 450 TL ile 600 TL arasında ödeme alabilecek. Program 2022 Haziran ile 2023 Mayıs dönemlerini kapsamına alıyor. Böylelikle başvuruda bulunan vatandaşlar 2023 Mayıs ayı da dahil olacak şekilde 12 ay boyunca destek ödemesinden yararlanabilecek.