Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün web sitesi tarafından yıl boyunca ya da yıl içinde belli zamanlarda ihtiyaç sahibi ailelere yapılan destek ödemeleri ya da yardımlar yayınlanmaya devam ediyor.

Eğer sizin de maddi desteğe ihtiyacınız varsa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün sunduğu destek paketlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bugün sizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün dar gelirli ailelere sunmuş olduğu gıda yardımı, doğum yardımı ve elektrik yardımlarını anlattık.

Gıda Yardımları

Ülkemizdeki milyonlarca kişinin faydalandığı ilk yardımlardan biri gıda yardımı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen dar gelirli aileler genellikle Ramazan Ayı ve Kurban Bayramı öncesinde yani yılda iki kez yapılıyor fakat eğer bankanlık gerekli görürse hanelere yıl boyunca gıda ve erzak yardımı yapılmaya devam ediliyor. Bu yardımları da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları karşılıyor ancak gıda yardımı almak isteyen hanelerde, vatandaşların sosyal güvencelerinin (SSK) olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 1/3'ünden daha az olması gerekiyor. Beş kişilik ailesi için bu gelir 4.708 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Doğum Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün yaptığı bir diğer yardım ise doğum yardımı. Sosyal güvencesi olmayan ve Mavi Kart sahibi anneler ya da babalar 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren dünyaya gelen çocukları için devletten nakit yardımı alabiliyor. Bu ödemeler tek seferlik olarak yapılıyor ve birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL maddi destek sağlanıyor.

Elektrik Tüketim Desteği

Kış aylarında zorluk çeken vatandaşların yardımına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri koşuyor! Eğer siz de 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan haneler arasında yer alıyorsanız, aylık olarak 137 TL'ye kadar elektrik desteği alabilirsiniz. Üstelik bunun için başvuru yapmanıza da gerek yok. Kimliğiniz ve elektrik faturanız ile birlikte PTT şubelerine gitmeniz yeterli oluyor. Yardım ise hane içindeki kişi sayısına göre yapılıyor:

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh (68,67 –TL),
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (91,56-TL),
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh (114,44-TL),
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh (137,33-TL) ödeme yapılıyor.