İtalya ile Fransa arasında mülteci krizi yaşanıyor. İtalya’da hükümeti ele geçiren sağ partinin mültecilere karşı sert tutumu devam ediyor. Tartışılan kararlara imza atan İtalya’da başbakanı Meloni, 3 haftadan 230 mültecinin olduğu sivil toplum kuruluşu gemisine yanıt vermiyordu. Çok sayıda talep gönderilmesine rağmen yanıt alamayan gemide insanlık dramı yaşanıyordu. Bu gelişmeler üzerinde Fransa cephesinden olaya müdahale geldi. Böylelikle geminin Fransa karasına çıkmasına müsaade edildi. Yaşanan olayların ardından Fransa’dan İtalya’ya karşı sert açıklamalar geldi.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

İtalya’dan 3 Haftadır İzin Gelmedi

Göçmen ve mültecilere yönelik önemli çalışmalara imza atan “SOS Mediterranee” sivil toplum kuruluşu, İtalya hükümetiyle karşı karşıya geldi. Kuruluşa ait olan “Ocean Viking” isimli mülteci kurtarma gemisiyle 22 Ekim ile 26 Ekim tarihlerinde 6 farklı noktadan 230 mülteci açık denizden kurtarılmıştı. Hatta 230 mültecinin 57’sinin çocuk olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu mültecilerin sağlık ve diğer destekleri alabilmesi için İtalya ile yanaşma izni konusunda iletişim sağlandı. Ancak İtalyan yetkililer tam 3 hafta boyunca geminin kara sularına yanaşmalarına ve demirlerine müsaade etmedi. Sivil toplum kuruluşunun yetkili isimlerinden İtalya hükümetine çok defa seslenildi. Hatta 8 Kasım tarihindeki basın açıklamasıyla gemideki durumun kritik seviyenin ötesine geçtiğini ve insanların hayatını kaybedebileceğine dikkat çektiler.

Fransa’dan Destek Geldi

Fransız hükümeti ise mülteci gemisinin “Toulon” kenti limanına demirlemesine müsaade etti. Konuya ilişkin olarak Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından açıklamalar geldi. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından yapılan açıklamada Fransa’nın İtalya’nın kendisini daha fazla sorumlu bir Avrupa devleti olarak görmeye başlaması gerektiğini belirtmektedir. İtalya’nın son dönemde aldığı kararların çok ağır sonuçlarının olacağına da dikkat çekti. Kendilerinin İtalya’dan daha önce almayı kabul ettikleri 3.500 mültecinin alım planının ise askıya alındığını ve İtalya sınırı güvenliğinin daha da sıkılaştırılacağını açıkladı.

İtalya cephesinden ise açıklama İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi tarafından yapıldı. Açıklamada İtalya’nın 2022 yılında 90.000 mülteci misafir ettiğine dikkat çekti ve bu konuda üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptığını belirtti. Bu vesileyle de söz konusu iddia ve eleştirilerin son derece haksız olduğu belirtildi.