Avrupa ülkelerinde son dönemde sıkça duyulmaya başlanan haftalık çalışma gün sayısının düşürülmesi ilk defa Türkiye’de de görüldü. Türkiye’de bir şirket ilk defa haftalık mesai gün sayısını 4 gün olarak belirlediğini açıkladı. Kısa bir süre önce Belçika’da yürürlüğe giren haftada 4 günlük mesai gün sayısı uygulamasının detayları da belli oldu.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Haftada 4 Gün Mesai

Çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik yeni tip uygulamalara geçiş konusu, son yıllarda global ölçekte tartışılmaya devam ediliyor. İşçi kesiminin haftanın 5 günü ve hatta bazı yerlerde 7 günü bulan çalışma sürelerinin oluşturduğu bireysel ve toplumsal sorunlar tartışılıyor. Bu tartışmaların odağında dikkat çeken haber Belçika’dan gelmişti.

Avrupa kıtasında yüksek yaşam standartlarına sahip olunmasıyla tanınan Belçika, işçi haklarını düzenlemede yeni bir uygulamaya geçiş yaptı. Belçika’da devlet tarafından alınan yeni karar çerçevesinde ülke genelinde haftalık mesai gün sayısı 5’te 4’e düşürüldü. Böylelikle Belçika genelinde çalışanlar haftada sadece 4 gün çalışıyor.

Türkiye’deki İlk Örnek

Belçika’da uygulamaya alınan haftada 4 gün mesai uygulaması yöntemi, ilk defa Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Türkiye’de faaliyet gösteren ve akrilik elyaf üretimi gerçekleştiren “Aksa Akrilik” tarafından yapılan açıklamada Belçika’daki uygulamanın aynısının uygulanmaya başlandığı açıklandı. Böylelikle Türkiye’de ilk defa haftada 4 gün mesai uygulaması başlatılmış oldu.

Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, yeni mesai tipi uygulamasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Taş tarafından yapılan açıklamada söz konusu haftada 4 gün mesai uygulamasının 01.01.2023 ile 31.03.2023 tarihleri arasında geçerli olacağını belirtti. Söz konusu uygulama çerçevesinde çalışma verimliliğinin ve kalitesinin arttırılmasını sağlayacağı düşüncesinde olduklarını dile getirdi.

Aksa Akrilik tarafından yapılan açıklamada şirketin uzun süredir uygulamada olan haftada 2 gün evden çalışma sistemlerinin de aktif olarak yürürlükte kalmaya devam edeceği bilgisini paylaştı. Geçici süreliğine de olsa kurumsal bir şirket tarafından haftada 4 gün mesai uygulamasının başlatılmış olması tüm ticari sektörlere örnek teşkil edeceği yönünde değerlendirmelerde bulunuldu.