Engelli ve Engelli Yakını Aylığı uygulamasıyla, engelli vatandaşların aile ortamlarında yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemli bir destek sunuluyor. Engelli bireylerin bakıma muhtaç olmaları durumunda, engellilik oranına da bağlı olarak devlet tarafından himaye altına alınması ve bakımının sağlanması gerekiyor. Bu görevi yerine getirmek için çeşitli alt yapısal hazırlıklara sahip olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, önceliği engelli bireylerinin ailelerinin yanında yaşamlarını sürdürmesine verdi. Bu şekilde daha kolay ve daha iyi bir yaşam sürdürmeleri sağlanıyor. Bakanlık tarafından bu durumda olanların bakımlarının oluşturduğu maliyetin, engelli ve engelli yakınlarına Evde Bakım Aylığı olarak verilmesi, engelli vatandaşlarımız için eşsiz bir desteğe dönüştü.

Evde Bakım Aylığından 714.000 Kişi Faydalanıyor

2022 yılında tüm sosyal destekler gibi zamlanan evde bakım aylığı, engelliye ve engelli yakınına olmak üzere, farklı tutarlarla ödeniyor. 2022 Yılı için Evde Bakım Aylığı, engellilerin kendisine 865 ile 1.298 TL, engelli yakınınaysa 865 TL olarak ödeniyor. Engelli oranı % 40 ile 69 arasında olan engelli bireyler, 865 TL aylık alıyor. Engelli oranı % 70 ve üzerindekilerse 1.298 TL aylık alıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Bu yıl içerisinde Nisan ayına kadar 4 ay içerisinde 543.049 kişi engelli aylığı aldı. Bu yıl için şu ana kadar 3 milyar 253 milyon TL engelli ve engelli yakını aylığı ödemesi yapıldı. Her yıl evde bakım aylığından faydalanan sayısında, istikrarlı bir yükseliş gerçekleşiyor ve şu anda faydalanan kişi sayısı 543.049 kişi oldu.

Evde Bakım Aylığı Kimlere Veriliyor?

Evde Bakım Aylığı, % 40 ve üzerinde engeli bulunanlar, raporda “ağır engelli veya “ tam bağımlı” ibaresi olanlar, çocuklarda “çok ileri düzeyde özel koşul gereksinimi”, “Belirgin özel gereksinim var” ve “özel koşul gereksinimi” ibaresi bulunanlar faydalanabiliyor. Aylıktan yararlanabilmek için diğer bir koşul, hanede yaşayan kişi sayısına göre gelirin bölünmesi sonucunda, her kişiye asgari ücretin 3’te ikisi altında gelir düşmesi gerekiyor. Bu gelirin altında gelire sahip aileler ihtiyaç sahibi olarak kabul ediliyor. Engelli, bakıma muhtaç ve engelli yakınlarına sağlanan bu destek sayesinde, bu durumdaki vatandaşların, çok daha iyi bir yaşam sürdürmelerine olanak sağlanıyor.