Emeklilik herkes için en büyük hayallerinden birisidir. Emekliliğin rahatlığını ve konforunu yaşamak, yaşlılığını güvence altına almak isteyenler, sigortalı olarak çalışıyor. Emekli olup, maaş almak isteyenlere müjde SGK’dan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) o kişilerin çift maaş almasına imkan sağladı. Peki kimler SGK’dan çift maaş alabilecek? SGK çift maaş alma koşulları neler? Sorularının yanıtları haberimizde!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

SGK’dan Emeklilere Çift Maaş Veriliyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklileri, bağlı oldukları sigorta koluna göre çift maaş alabilme hakkına sahip olabiliyor. Ancak SGK tarafından sağlanan bu haktan yararlanabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. SGK çift maaş şartlarını yerine getiren kişiler bazı özel durumlar halinde üç farklı maaş dahi alabiliyor.

SGK çift maaş uygulamasından yararlanabilmek için 3 farklı sigorta kolu bulunuyor. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emekliliklerinde kişiler ve hak sahibi olan dul ve yetimleri SGK’dan birden fazla maaş alabilme hakkına sahip olabiliyor.

SGK’dan Çift Maaş Alma Yöntemleri

SGK’dan çift maaş alabilmek için belirlenen koşulların sağlanmış olması gerekiyor. Bu koşullar ise farklı sigorta kollarından gelen maaşın alınması şeklinde oluyor. Bu uygulama için örnek verilmesi gerekir ise; SGK’dan emekli olan bir kadın, vefat eden eşinin SGK’dan emekli olması halinde eşinden doğan dul aylığı hakkından da faydalanabiliyor. Buna göre SSK emeklisi olan kadınlar, vefat eden eşlerinin SSK veya Bağkur emeklisi olmaları halinde maaşlarının %50’si oranında ikinci bir maaş almaya hak kazanıyor. Söz konusu oran SSK emeklisi kadının vefat eden eşinin Emekli Sandığı emeklisi olması halinde maaşının %75’i oranında dul aylığı alabiliyor. Böylelikle her SGK’dan 2 maaş birden alabiliyor.

SGK’dan alınan maaş sayısının 3’e çıkartılabilmesi de mümkündür. Bu uygulama için SSK emeklisi olan kadının vefat eden eşinin Bağkur emeklisi olması gerekiyor. Ayrıca vefat eden anne veya babasının Emekli Sandığı emeklisi olması durumunda maaş sayısını 3’e çıkartabiliyor. SSK emeklisi kadınlar SSK emeklilik maaşı, vefat eden Bağkur emeklisi eşinden dul aylığı ve vefat eden anne veya babasından Emekli Sandığı emeklisi olmaları durumunda yetim aylığı alarak, SGK’dan 3 maaş birden alabiliyor.