Sosyal devlet ilkesi gereğince Türkiye’de devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik geniş kapsamlı sosyal destek programları yürütülüyor. Söz konusu programlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçiriliyor. İşte 2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vatandaşa sunduğu sosyal destekler ve bu desteklerin şartları!

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Doğum Yardımı

Devlet tarafından 2022 yılında doğum yardımı desteği sunulmaktadır. Bu destek kapsamında 15.05.2015 tarihinden sonra canlı doğum gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve “Mavi Kart” sahibi olan vatandaşlara yönelik olarak doğum yardımı yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yardımı birinci yeni doğan için 300 TL, ikinci yeni doğan için 400 TL ve üçüncü yeni doğan için 600 TL olarak gerçekleştiriliyor.

Dul Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara yönelik özel sosyal yardım programları sunuluyor. Buna göre 2022 yılında eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak düzenli nakdi yardım gerçekleştiriliyor. Yaşadığı hanede sosyal güvencesi sahibi yer almayan ihtiyaç sahibi olan ve son nikahlı eşi vefat etmiş kadınlar için dul yardımı yapılıyor. Bakanlığa başvuruda bulunan kişiler aylık 500 TL nakdi yardım alabiliyor.

Öksüz ve Yetim Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ve annesi, babası veya her ikisi birden vefat eden çocuklara öksüz ve yetim yardımı yapılmaktadır. Bu kişilere bakanlık tarafından 300 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Muhtaç Askerlere Aile Yardımı

Zorunlu vatani görevini ifa eden askerlerin yararlanabildiği bu destekten faydalanabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunun belgelenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bakanlık tarafından söz konusu askerin evliyse eşine, bekar ise anne veya babasına 500 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

İşe Başlama Yardımı

Bakanlık tarafından 2022 yılında “3294” sayılı Kanun kapsamında sosyal yardım alan hanelerde ikamet eden 18 ile 55 yaş aralığındaki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” tarafından çalışabilir olarak değerlendirilen kişiler destek alabilmektedir. İŞKUR tarafından sosyal güvenceli olarak işe yerleştirilen kişilere 2022 brüt asgari ücret tutarının 3’te 1’i oranında nakdi yardım yapılmaktadır.