Günümüzde devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak destek ödemeleri sağlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2022 yılında engelli vatandaşlara bakan kişilere yönelik engelli bakım parası desteği de sunulmaktadır. Engelli vatandaşların yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen engelli bakım parası nedir? Engelli bakım parası başvurusu nasıl yapılır?  Ve 2022 engelli bakım parası ne kadar?

Engelli Bakım Parası Nedir?

Devlet tarafından sunulan sosyal destek ödemelerinden birisi olan engelli bakım parası, 2022 yılında on binlerce vatandaşın yararlandığı bir destek ödemesidir. Engelli bakım parası veya diğer adıyla engelli bakım aylığı, aylık olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir destek ödemesidir. 

Engelli bakım parası, ailesi ihtiyaç sahibi olan ve bakıma muhtaç olan engellilere evinde bakan kişilere yönelik olarak devlet tarafından yapılan bir sosyal destek ödemesidir. 

Engelli Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan engelli bakım parası desteğinden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu kapsamda da Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından engelli bakım aylığı bağlanabilmesi için bazı hususlara bakılmaktadır. Bu hususlar arasında da ilk sırada bakımı gerçekleştirilen kişinin başkasının bakımına muhtaç şekilde yaşamını sürdürmesi gelmektedir. Yani teknik açıdan “ağır engelli” statüsünde bulunuyor olması gerekmektedir.

Bunun dışında engelli kişinin bakımını üstlenen kişinin hanesinde kişi başına düşen gelir seviyesinin asgari ücret tutarının 3’te 2’sinden fazla olmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler engelli bakım parası başvurusu yapabilmektedir.

Engelli Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engeli bakım parası almak isteyen kişilerin başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvuru işlemleri bakanlığın 81 ilde bulunan müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) alınan belgeler ile muhtaçlık belgesi gibi evrakların hazır bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca başvurunun şahsen gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

2022 Engelli Bakım Parası Ne Kadar?

Asgari ücret üzerinden hesaplanan sosyal destek ödemelerinden birisi olan engelli bakım parası desteği, asgari ücrete gelen ek zam ile birlikte arttı. Bu çerçevede de 2022 engelli bakım parası 1.798 TL’den 2.706 TL’ye çıkartıldı.