Sosyal devlet yapımız, muhtaç durumda olan kişilerin çeşitli sosyal haklara sahip olmasını sağlayan bir yapı oluşturuyor. Bu çerçevede engelli bireylerin, engel oranları ne olursa olsun, devletin çeşitli kurumları aracılığıyla bakımının gerçekleştirilmesi hakkı bulunuyor. Ancak devlet kurumlarında ve bu iş için özel olarak hazırlanmış iyileştirme birimlerinde bakımların yapılması, belirli bir düzeye kadar konfor ve yaşam standardı sağlayabiliyor. Engelli bir bireyin, yakınları tarafından ve bir aile ortamında bakılması, elbette yaşamının çok daha sevecen ve konforlu bir ortamda sürdürülmesi anlamına da geliyor. Bu çerçevede zaten bakım birimlerinde hali hazırda engelli bireyler için yapılan masrafların, Engelli aylığı ya da Evde bakım aylığı adı altında hak sahiplerine ulaştırılması yöntemine başvuruldu.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Engelli Bakım Aylığını Kimler Alabiliyor?

Engellilik oranına bağlı olarak ödenen engelli bakım aylığı, engelli kişinin yaşayacağı hane halkının gelir düzeyine bakılarak bağlanıyor. Yaşadığı hanedeki toplam gelirin, kişi başına düşen oranı, net asgari ücretin 3’ te 2’ sinden fazla olmadığı durumlarda, engelli aylığı alınabiliyor. Engelli aylıkları aylık olarak, kişinin belirlediği banka hesabına gerçekleştiriliyor. Aylık olarak 2022 yılı için 2354 TL olarak ödeniyor. Engelli aylığının yanı sıra, bakıma muhtaç olan engellilerin yakınlarına ödenen Engelli Yakını Aylığı da bulunuyor.

Engelli aylığı ya da Evde Bakım aylığı almak isteyenler, SYDV’ ye başvurabiliyor. Başvuru sonrasında başvuru sahibinin gelir durumunun tespiti ve yaşadığı hanenin tespiti gibi aşamalardan geçiliyor. Tüm bu aşamalar için yetkili birimler yerinde ziyaretler gerçekleştiriyor. Bu ziyaretler aylığın bağlanmasından sonra da aralıklarla devam ediliyor. Bu sayede engelli birey için sağlanan yaşam koşulları da denetlenmiş oluyor.

Evde Bakım Aylığına Nasıl Başvurulur?

Evde Bakım Aylığı en az % 50 engelli olan ve engelli raporunda “Ağır engelli” ibaresi bulunan kişilere veya yakınlarına bağlanabilir. Engelli aylığının alınabilmesi için, başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ nın il müdürlüklerine başvurulması gerekiyor. Bunun yanında engellilerin yaşam zorlukları göz önüne alınarak, başvuruların illerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar içerisinde yer alan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla da yürütülmesi avantajı sağlanıyor. İnternet aracılığıyla engelli aylığı için başvuru yapılamıyor.