Sosyal devlet ilkesi, ülkemizin yönetim biçiminin ilkelerinden biri. Bu kapsamda çeşitli nedenlerle muhtaçlığa sahip olan tüm vatandaşlar için, devlet tarafından sunulan farklı destekler bulunuyor. Yetim, öksüz ve en az % 40 oranında engele sahip olan vatandaşlarımızın, kendi kazançlarını sağlama olanakları bulunmuyor. Dolayısıyla bu durumdaki vatandaşların, temel yaşam gereksinimlerini karşılayabilmesi için, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen Muhtaçlık Aylığı desteği bulunuyor. Halk arasında fakirlik aylığı olarak da bilinen Muhtaçlık Aylığı, herkese verilmiyor. Aylığın alınabilmesi için, belirli koşullara sahip olmak gerekiyor. İçeriğimizin devamında, Muhtaçlık Aylığı başvurusunun nasıl yapılabileceği ve hangi koşulların sağlanması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Muhtaçlık Aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir destek. Bu çerçevede başvuruların da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ ne ulaşması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, başvuru sürecini kolaylaştırmak için, 3 ayrı başvuru seçeneği oluşturmuş. Buna göre Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden online başvuru, PTT şubelerinden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ ne gönderilen posta yoluyla başvuru ya da doğrudan Vakıflar Genel Müdürlüğü şubelerine yapılacak başvuru seçenekleri bulunuyor.

Başvuru sırasında, Muhtaçlık Aylığı Başvuru Formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Kişinin engelliyse engelli raporu, yetim veya öksüz olması durumunda bunu kanıtlayan kimlik belgeleri başvuru sırasında eklenmesi gereken diğer evraklar. Ayrıca e-devlet platformuna giriş yaparak da Fakirlik aylığı başvurusu yapabiliyorsunuz. Bunun için e-devlet platformunda bulunan arama bölümüne, “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yazmanız gerekiyor. Çıkan sonuçlarda ilgili formu doldurarak başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Gerekli koşulların sağlandığının belirlenmesine müteakip, fakirlik aylığı almaya hak kazanıyorsunuz.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Muhtaçlık Aylığına Kimler Başvurabilir?

Muhtaçlık aylığına başvurmak için, yetim ya da öksüz çocuk olarak, desteğe muhtaç olunması gerekiyor. Benzer şekilde en az %40 engeli bulunan ve muhtaç durumdaki kişiler başvurabiliyor. Başvuru sahiplerinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması da gerekiyor. Bununla birlikte herhangi bir gelirin de olmaması koşulu bulunuyor.

Muhtaçlık aylığı adayının, yaşadığı hane de bulunan toplam gelirin kişi sayısına bölünmesiyle elde edilen gelir durumu tespiti koşulunu yerine getirmesi gerekiyor. Bu durumda kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 3’ te 2’ sinden az olması zorunluluğu var. Başvuru sahibinin mahkeme kararı veya yasalar gereği bakım altına alınmamış olması da gerekiyor.
Bunların yanı sıra muhtaçlık aylığı adaylarının, üzerlerinde herhangi bir taşınmazın bulunmaması ya da taşınmazın muhtaçlık aylığın daha az bir değere sahip olması gerekiyor. Yetim olan erkek çocuklar lise okuyorlarsa 18 yaşına kadar, üniversite okuyorlarsa 25 yaşına muhtaçlık aylığı alabiliyor. Nafaka geliri olanlar, muhtaçlık aylığı alamıyor. 2022 yılı için belirlenmiş olan muhtaçlık aylığı 1.477, 07 lira olarak ve aylık olacak şekilde ödeniyor.