Yine en eski tatlılarımız arasında yerini alan un kurabiyesi, ağızda dağılan enfes lezzetiyle ve görünümüyle herkesi büyülemeyi başaran tatlılar arasında yerini alıyor. Gerek güzel bir kahvenin yanına gerekse de çay keyiflerimizin yanına harika yakışan un kurabiyemizin yapımı ise aslında son derece basit. Ancak aradığımız lezzeti elde edebilmek için de birtakım püf noktalarına adım adım uymamız gerekiyor. İşte sizler için un kurabiyesi için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktalarına dair detaylar!

Tam Ölçülü Un Kurabiyesi Tarifi için Malzemeler

Tam ölçülü un kurabiyemizi yapmaya başlamadan önce kurabiye için gerekli olan malzemelerimizi hazırlamamızda fayda var. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."
  • 250 gram tereyağı ( ayranı süzülmüş)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 10 gram vanilin
  • 1 çay bardağı nişasta
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 5 su bardağı un

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık un kurabiyemizin yapımına ve püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz.

Tam Ölçülü Un Kurabiyesi Tarifi Yapılışı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz un kurabiyesi için gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra artık kurabiyemizin yapım aşamalarına ve püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz. Bunun için öncelikle tereyağımızı eletelim ve ince süzgeçli bir tel süzgeçten geçirelim. Bu şekilde elde ettiğimiz sade yağımızı buzlukta 10 dakika kadar dinlendirelim. Ardından yağımızı derin bir karıştırma kabına alalım ve üzerine de 1 çay bardağı sıvı yağımızı koyalım. Sonrasında kuru malzemelerimizi ekleyelim. Vanilin, mısır nişastası, pudra şekerini elemek suretiyle karışıma ilave edelim. Tüm bu malzemeleri bir güzel karıştıralım. Son olarak yine önceden elemiş olduğumuz unumuzu azar azar ve yavaş yavaş olacak şekilde karışıma ekleyelim. Spatula ile karıştırabildiğimiz kadar karıştıralım. Sonrasında ise elimizle yoğurmayı sürdürelim. Kulak memesi kıvamına gelecek şekilde bir hamur elde edene kadar hamurumuzu yoğurmaya devam edelim. Hazır olan hamurumuzdan büyükçe parçalar kopardıktan sonra tezgahız üzerinde yuvarlayarak şerit haline getirelim. Öncelikle üzerinden sonra da kenarlarından çatalla bastıralım. Ardından şekil vermiş olduğumuz hamur şeritlerimizi parçalara bölerek yağlanmış fırın tepsimize yerleştirelim.

Son olarak önceden ısıtılmış 150 derece fırında 10 dakika kadar pişirelim. Ardından fırını 100 dereceye getirip bir 10 dakika kadar daha pişirelim. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!