Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gecenin saat ikisinde Resmi Gazete beklenilen bir ülkede güven istikrar olmayacağını söyledi.

Babacan, Mersin’de partisinin 1. Olağan Tarsus İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin dün lebalep kongrelerinden birini yaptığını hatırlatarak, “Tedbiri açıklayan kendileri, uymayan kendileri… Kongrenin slogan yazılarını görmüşsünüzdür. Büyükçe ‘Güven ve istikrar’ yazmışlar. Güler misiniz, ağlar mısınız? Bunlar bu ülkede ne güven ne de istikrar bıraktılar. Vatandaşın gecenin 2’sinde Resmî Gazete’de ne çıkacak diye beklediği bir ülkede güvenden bahsediyorlar. Gece karanlıkta alınan kararlarla yönetilen bir ülkede istikrardan bahsediyorlar” dedi.

“Uluslararası anlaşmalara kâğıt parçası muamelesi yapıyorlar” 

Erdoğan’ın ‘Kadın hakları kâğıtlarla korunmaz, vicdanla korunur’ dediğine işaret eden Babacan, “Kâğıtlar dediği hukuk. Uluslararası anlaşmalara, Anayasa’ya, yasalara bir kâğıt parçası muamelesi yapıyorlar. Hukuka kâğıt parçası derseniz, istediğiniz kadar o kongreye ‘güven ve istikrar’ diye yazın, yapamazsınız. Bu ülkenin sorunları hukuktan, insan haklarından, demokrasiden geçiyor. Hukuk bir kâğıt parçasıdır derseniz bu ülkeyi düştüğü çukurdan çıkaramazsınız” değerlendirmesini yaptı.

“2023 hedefleri bizimkinin yarısının altında”

Babacan, Erdoğan’ın Türkiye’nin 2023 hedeflerini ilkin, AB sürecinde ve ekonomide ciddi mesafeler aldıkları 2011 yılında açıkladığını ve o tarihte 2023 için kişi başına düşen milli gelir hedefinin 25 bin dolar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Şimdi kaç hedefliyorlar? 10 bin dolar. Belgeler ortada. Sayın Erdoğan 2023 hedefleri derken 10 bin dolardan bahsediyor. Biz 12 bin 500 doları ta 2013’te gördük. Türkiye’nin ihracatını 36 milyar dolardan alıp, kısa sürede 132 milyar dolara çıkardık. 2023 için de 500 milyar dolar hedefi koyduk. Hükümetin şimdi hedefi kaç? 214 milyar dolar. Hedef dedikleri bizimkinin yarısının altında.

Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı... Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı...

Biz demişiz ki, ‘2023’te Türkiye’de işsizlik yüzde 5’e iner’. Orta Vadeli Program’da işsizlikte 2023 hedefleri kaç? Yüzde 11. Eğer işsizlik yüzde 11’e düşerse ‘2023 hedeflerimizi tutturduk’ diyecekler. 2023 deyip durdukları, bizim işin başındayken koyduğumuz hedefler değil. Siz o hedefleri aşağı düşürün, ondan sonra da ‘2023 hedeflerimizi tutturacağız’ deyin. Bu kadar yağma yok.”

“Bizim tutturduğumuz rakamlarla övünüyorlar”

Erdoğan’ın ‘Satın alma gücü paritesine göre milli gelirde Türkiye’yi dünyada 17’den 13’üncü sıraya yükselttik’ dediğine de işaret eden Babacan, “Hesapta da bir sorun var ama teknik detayına girmeyeceğim. Biz zaten 2014’te o seviyeyi yakaladık. Altı yıldır ne yaptınız da bizim tutturduğumuz 13’üncülükle bugün övünüyorsunuz” diye sordu. 

Babacan, Türkiye’nin G-20’de enflasyon ve faizde baştan ikinci, vatandaşa destekte de sondan ikinci olduğunu söyledi. 

“Ekonomik büyümenin en önemli formülü eğitimdir”

Uzun vadede ekonomik büyümenin en önemli formülünün eğitimden geçtiğine işaret eden Babacan, “Gençlere ne kadar imkân oluşturursak, bu ülke o kadar zenginleşir. Eğer iyi bir eğitim sistemimiz olsaydı, yüksek özgüven sahibi öğrencilerimiz olurdu, dünya çapında nam salmış girişimcilerimiz olurdu. Genel anlamda şiddet azalırdı. Teknolojiyi daha çok üreten ve ürettiğini dünya çapında kendi markasıyla pazarlayan bir ülke olurduk. İyi bir eğitim sistemimiz olsaydı savunma sistemleri için yabancı şirketlerin pingpong topuna dönmezdik. Uzaya çıkmak bir ‘PowerPoint’ sunumundan öteye geçer ve uzay teknolojilerinde gerçekten yol alırdık. Haberleşme alt yapımızı kendi şirketlerimiz ile kurardık” dedi.

“İktidar olduğumuzda anne babaların üzerindeki eğitim yükünü hafifleteceğiz. Tüm velilere eğitime destek için eğitim finansman kartı vereceğiz” diyen Babacan, böylece ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarını bu kartla kolayca karşılayabileceğini söyledi. ( Ajans Bizim )