Modern tıbbın gelişmişliği sayesinde pek çok sağlık sorunu hızla tespit edilebiliyor ve tedavi olanağı sağlanabiliyor. Ancak modern tıbbın desteğiyle birlikte doğanın insana sunduğu şifa olanakları da aktif olarak modern tıpta kullanılıyor. Bunlardan birisi olan ve Türkiye’de yaygın olarak bulunan kaplıcalardaki şifalı sular, çeşitli hastalıklarda kullanılıyor. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu’da(SGK), uzman hekiminin yönlendirmesiyle kaplıca tedavisi alacak hastaların giderlerini karşılıyor. Peki SGK kaplıca tedavisi şartları neler? SGK kaplıca tedavisi desteği nasıl alınır?

SGK Kaplıca Tedavisi Nedir?

Çoğu kişi tarafından bilgi sahibi olunmayan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) desteklerinden birisi de kaplıca tedavisi desteğidir. Bu destek yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle uzman hekimi tarafından kaplıca tedavisi önerilen tüm emekliler için sunulmaktadır. Bu şekilde emekliler, Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı ve SGK onaylı olan kaplıcalarda ücretsiz bir şekilde tedavi alabilme şansına sahip olabiliyor. Ancak SGK’nın bu desteğinden yararlanarak kaplıcalarda ücretsiz tedavi alabilmek için emeklilerin bazı şartları sağlamaları gerekiyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

SGK Kaplıca Tedavisi Şartları

SGK tarafından sunulan kaplıca tedavisi desteğinden yararlanabilmek için vatandaşların belirli şartlara sahip olmaları gerekiyor. Buna göre SGK tarafından kaplıca tedavisi alınabilmesi için mutlaka söz konusu rahatsızlığa istinaden uzman hekim tarafından kaplıcada tedavi olunabileceğine dair bir rapor hazırlanması gerekmektedir. Uzman doktorun hazırladığı kaplıca tedavisi raporuyla sevk gerçekleştirilmiş olması ve son doktor raporunun üzerinden 6 aydan fazla geçmemiş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak kaplıca tedavisi olanağından yararlanabilmektedir.

SGK Kaplıca Tedavisinde Neleri Karşılıyor?

SGK tarafından sağlanan kaplıca tedavisi kapsamında kişinin kaplıca tesisinde göreceği tedavinin tamamı ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda emekliler söz konusu kaplıca tedavisi için kaplıca tesisine herhangi bir ücret ödemesi gerçekleştirmiyor. Bununla birlikte SGK tarafından kişinin kaplıca tesisine gitmek için yapacağı ulaşım masrafları da yine karşılanmaktadır. Ancak bu noktada kişinin mutlaka ikamet adresine en yakın konumda bulunan kaplıca tesisini, tedavi merkezi olarak seçmiş olması gerekmektedir. Aksi halde daha uzaktaki bir kaplıca tedavisinin seçilmesinden dolayı SGK tarafından kaplıca tedavisi desteği otomatik olarak sonlandırılmaktadır.