1 haftadır gündemden düşmeyen doğalgaz zammı sonunda resmi olarak açıklandı! BOTAŞ, uluslararası enerji piyasalarındaki yükselişi gerekçe göstererek 2022’de doğalgaza yeni bir zam daha yapmış oldu. BOTAŞ, konutların doğalgaz tüketimlerine yönelik olarak ücretlendirmede tam %35 oranında bir zam açıkladı. Uluslararası enerji piyasalarındaki krizlerin devamı doğalgazda yeni zamların geleceği beklentisini oluşturuyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Doğalgaz’da 1 Nisan Sürprizi

Yılbaşından beri her ay yeni bir zam alan doğalgaz’da, Nisan ayı başı da boş geçilmedi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.(BOTAŞ) tarafından yapılan açıklama ile uluslararası enerji piyasalarındaki yükselişe dikkat çekildi. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın etkisi ve global piyasadaki yüksek enflasyon ile birlikte enerji fiyatlarının ciddi artışlara maruz kaldığı belirtildi. Global pazardaki bu artışlara rağmen Türkiye’de BOTAŞ tarafından doğalgaz fiyatlarında zam uygulanmasından kaçınıldığı ancak belirli bir noktada bunun kaçınılmaz bir seçenek haline dönüştüğüne dikkat çekildi.

BOTAŞ başkanı yaptığı açıklamada uluslararası alanda yılbaşında 120 Dolar düzeyinde seyreden enerji fiyatlarının Mart ayı sonu itibariyle 1.500 Dolar seviyesine çıktığına dikkat çekildi. Bu yükselişin tüketimde karşılanabilmesi için BOTAŞ’ın doğalgaz zammı yapmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

Konutta Doğalgaza %35 Zam

BOTAŞ tarafından yapılan açıklama kapsamında Türkiye genelinde konutlarda kullanılan doğalgaz için %35 zam uygulanmasına karar verildi. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında %35 oranında bir zam uygulandı. Böylelikle yılbaşından bu yana doğalgaza gelen zam oranları devasa rakamlara ulaştı.

Ocak ayı içerisinde yıllık tüketimi 300.000 metreküp seviyesinden fazla olan sanayi abonelerinin tarifelerinde 1.000 metreküp gaz fiyatı %50 oranında artış yaşadı. Böylelikle 6.300 TL seviyesine ulaştı. Bununla birlikte elektrik üretim amaçlı tarife için yapılan %15 oranındaki artış ile birlikte 5.200 TL seviyesi görüldü.
BOTAŞ tarafından 1 Nisan’da yapılan açıklama ile birlikte konutlarda kullanılacak doğalgaza %35, elektrik üretiminde doğalgaz kullanımı için %15 oranında ve sanayi abonelerinin doğalgaz kullanımında tam %50 oranında zam açıklandı. Konut tüketicilerine gaz dağıtım şirketlerine uygulanan mevcut tarife 1.860 TL’ye ulaşmış oldu. Devam eden global ekonomik ve politik krizler ile birlikte 2022’de doğalgaza yeni zamların gelmesi de bekleniyor.