Devletten 25.000 TL destek programı geldi! Yetişen alıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İhtiyaç sahibi aileler için verilen desteklerden birisi de barınma yardımıdır. Barınma yardımı ile barınma ihtiyaçlarını karşılamada zorlanan vatandaşlara destek sağlanıyor. Barınma ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı yaşayan vatandaşların yararlanabildiği barınma yardımı nasıl alınabilir? Başvuru yardımı başvurusu nasıl yapılır? ve barınma yardımı ne kadar? Sorularının yanıtlarıysa haberimizde!

Barınma Yardımı Nasıl Alınabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahibi ailelere sağlık, gıda ve yakacak desteğinin dışında barınma desteği de sağlıyor. Devletten sağlanan barınma yardımı oturulamayacak düzeyde eski, bakımsız ve sağlıksız koşullara sahip olan evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin evlerinin bakım ve onarımları, betonarme ev yapımı, prefabrik ev yapım yardımı ve ev eşyası alımı için hem ayni ve hem de nakdi olarak gerçekleştirilen bir yardımdır.

Barınma yardımı başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il şubeleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın il ve ilçe şubeleri üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Başvurular mütevelli heyeti incelemesinden geçmektedir.

Barınma Yardımını Kimler Alabilir?

Devlette barınma yardımı alabilmek için taşınması gereken koşulların sağlanmış olması gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara sahip olan kişiler/haneler barınma yardımı desteğinden faydalanabiliyor. Barınma yardımı desteğini alabilmek için;

18 yaşını doldurmuş olmak,

Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması,

Gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler devletten barınma yardımı alabiliyor.

Barınma Yardımı Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen barınma yardımı desteği farklı limitlerde uygulanıyor. Buna göre devlette barınma yardımı desteği adı altında 15 bin TL, 20 bin TL ve 25 bin TL şeklinde ayni veya nakdi yardım alınabiliyor. Böylelikle barınma ihtiyacı bulunan ailelerin devletten 25 bin TL’ye kadar barınma yardımından faydalanabilmeleri mümkün oluyor. Devlet yardımıyla ihtiyaç sahibi ailelerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olacak şekilde barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri hedefleniyor.