Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den orman yangınları sonrasında yapılacak yeşillendirme çalışmaları hakkında sevindiren haber geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son dönem ülkenin birçok yerinde meydana gelen orman yangınları sonrasında alınan yeniden yeşillendirme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

İlk Yağmurları Bekliyoruz

yangın-2

Yanan orman alanlarında gerçekleştirilen saha etüdünün ardından fidan dikimi için hazırlanmaya başlayacaklarını söyleyen Pakdemirli, bunun için ilk yağmurları beklediklerini açıkladı. Bu konuda; "Bu dikimlerin de kasımın ikinci haftasından itibaren başlamasını öngörüyoruz. Bütün bu çalışmalar neticesinde yangın sonrası oluşan olumsuz görüntülerin, 3-5 yıl içinde tamamen yeşil bir örtüye dönüşmesi sağlanacaktır." dedi.

Tarihin En Büyük Orman Yangınları

Bakan Bekir Pakdemirli, yapmış olduğu açıklamada, Türkiye'nin tarihinin en büyük orman yangınları ile karşı karşıya kaldığını belirterek bu affetle mücadele etmek için büyük çaba sarfettiklerini söyledi. Yangınların ardından yol olan yeşil alanların geri kazanılması için hemen harekete geçeceklerini söyleyereksözlerine "Şimdi yaraları sarma, toprağımızı yeşille buluşturma zamanı. Bunun için hazırlıklarımıza başladığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Ülkemizin nüfusunu baz alarak kişi başına 3 fidan dikeceğiz. Bu toplam 252 milyon fidana denk geliyor." şeklinde devam etti.

Yanan Alanlar Nasıl Yeşillenecek?

yangın sonrası

Beki Pakdemirli, yanan alanların ne şekilde yeşilleneceği konusunda şu açıklamaları yaptı: "Arazi yapısına göre, doğanın kendini yenilemesine müsaade ederek, sahadaki mevcut tohumların çimlenmesini bekleyerek ve arazi hazırlığı yapılmak suretiyle fidan dikimi gerçekleştirilerek yanan alanları daha önce de yaptığımız gibi yeşillendireceğiz. Özellikle yangın öncesinde yoğun olarak maki bitki formasyonunda yer alan bitki türlerinin var olduğu bir kısım taşlık, kayalık alanlar doğal haline bırakılacak ve kendini yenilemesi beklenecek. Önümüzdeki ilkbahar aylarında bu alanlardaki bitkilerin yeni sürgünler verdiğini hep birlikte göreceğiz." Ayrıca saha etütleri tamamlandıktan sonra ilk yağmurların ardından fidan dikimlerine başlanacağını söyleyen Pakdemirli bu alanların 3-5 yılda tamamen yeşil bir örtüye dönüşeceğini söyledi.