Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu ay sonunda sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili “Sonrasında işverenlere yönelik normalleşme desteği sürecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu ay sonunda sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili “Sonrasında işverenlere yönelik normalleşme desteği sürecek. İşverenlerimize kısa çalışmada kaldıkları süre altı ayı geçmemek üzere, 30 Haziran 2021 tarihine kadar normalleşme desteği vereceğiz” dedi.

Selçuk, bu kapsamda işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primler konusunda mahsuplaşma yapacaklarını bildirdi.

Bakan Selçuk, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Selçuk, ziyarette Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi. “Kısa Çalışma Ödeneği,Covid-19 nedeniyle şartları kolaylaştırılarak özel olarak verildi.

Kısa Çalışma Ödeneği uzun vadeli bir teşvikten ziyade geçici bir destektir” diyen Selçuk, normalleşmeye geçince uygulamanın kalkacağını hatırlattı.

“4 işletmeden sadece 1’i kısa çalışmaya ihtiyaç duymuş”

Normalleşme desteği ve diğer SGK teşviklerinin süreceği bilgisini veren Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

“Salgın sürecinde, İstihdam Kalkanı adı altında birçok paket açıkladık. Kısa Çalışma Ödeneği için 30 milyar lira kaynak aktardık. Türkiye’de yaklaşık 1,9 milyon işyeri bulunuyor. Yüzde 26’sı başvurmuş. Yani Türkiye’de 4 işletmeden sadece 1’i kısa çalışmaya ihtiyaç duymuş. Sektörel bazda bakıldığında en fazla imalat, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek faaliyetleri sektörlerinde çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlandı.

En fazla İstanbul, Bursa ve Ankara illeri yaralanırken, il düzeyinde kısa çalışmadan yararlanma oranı en yüksek olan imalat sanayinin yoğun olduğu Bursa, Antalya ve Tekirdağ oldu. 2020 yılı Nisan ayında 3.2 milyon kişi Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanırken, Şubat ayında bu sayı 1.3 milyon kişiye geriledi.

Yine, 2020 yılı Nisan ayında ülke genelinde SGK 4/a özel sektör sigortalısının yüzde 26’sı Kısa Çalışma Ödeneği alırken, 2021 Şubat ayında bu oran yüzde 9,9’a geriledi. Kısa Çalışma Ödeneği’nde sektörel dağılımları yakından takip ediyoruz. Şu anda imalat ve sanayi sektörlerinin toparlandığını görüyoruz. Bu bize aynı zamanda seyrin nereye doğru gideceğini gösterecek öncü bir işaret olacak.Burada istihdamın korunması anlamında işverenlere de görev düşüyor.”

Bakan Selçuk, fesih kısıtı ile birlikte Nakdi Ücret Desteğinin de süreceğini, Sosyal Koruma Kalkanı’yla ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Bugüne kadar 6 milyon haneye 8 milyar lira destek sağladıklarını, Kısa Çalışma Ödeneği’nde 30 milyar lira kaynak aktardıklarını ve Nakdi Ücret Desteğinde ise 2,5 milyon kişiye toplamda 9 milyar ödeme yapıldığını kaydeden Bakan Selçuk, “İstihdamı korumak Türk-İş, Hak-İş, TOBB, TİSK ve kamudan oluşan yeni bir çalışma grubu oluşturduk. İstihdamın korunması noktasında politikalar üretilecek” dedi. Bakan Selçuk, teşviklerin sadeleştirilmesi konusunda çalışmaları olacağını belirterek, işverenin daha kolay anlayabileceği kullanıcı dostu bir sistem oluşturacaklarını söyledi.

EMD Başkanı Turgay Türker de ziyarette Bakan Selçuk’a, basın sektöründe yaşanan sorunları aktararak, sektördeki işsizlik problemine dikkati çekti. ( Ajans Bizim )