Kentsel dönüşüm projeleriyle enerji kimliğine sahip ve aynı zamanda depreme dayanıklı proje üretimleri büyük bir hızla devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Çamlıdere Termal Otel ve Kaplıca Tesisleri ile Beyler Mahallesi 55 Konut Açılış Töreni katıldı. Törende yaptığı konuşmada çeşitli müjdelere verene Bakan Kurum, ''100 yılda yapılabilecek yatırımları, sizlerin desteğiyle 20 yıla sığdırdık'' dedi.

Ankara Çamlıdere’ ye çeşitli müjdelerle birlikte geldiğini belirten Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığı tarafından tamamlanan 55 konutu Çamlıderelilere teslim edeceğini belirtti. İller Bankası ve Çamlıdere Belediyesi çalışmasıyla ilçeye kazandırılan Termal Otel ve Kaplıca Tesisleri de, hem ilçeyi hem Ankara’ yı bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Bakan Kurum, tesisin Türkiye’ nin termal turizmine önemli bir katkı oluşturacağını belirtti.

Ankara’ da 65.000 Konutluk Kentsel Dönüşüm Projesi

Başkent Ankara’ nın birçok sorunu olduğunu ancak bunların hepsini teker teker çözdüklerini söyleyen Bakan Kurum, “Her şeyden önce istiyoruz ki; Ankara’da hiçbir kardeşimiz sağlıksız konutlarda oturmasın. Bu arzuyla, Ankara’mızın her yerinde binlerce sağlıksız yapıyı dönüştürdük, dönüştürmeye de devam ediyoruz. Başkentimizde tam 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi başlattık. Yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşümle; 40 bin konut, 400 işyerinin inşasını tamamladık, hemşerilerimize teslim ettik.”

45 Şehirde Şehir Merkezlerini İhya Ettik

45 ilde şehir merkezleri konusunda çalışmalarla, bu bölgelerin ihya edildiğini belirten Bakan Kurum, “Bir yandan Ankara Kızılay ve çevresine değer katacak, vatandaşımızın buluşma mekânı haline gelecek Saraçoğlu Mahallesi Projemizde artık son aşamaya geldik. Yeni Saraçoğlu’nu, yılsonuna kadar tamamlayıp milletimizin hizmetine sunacağız.

Diğer taraftan tıpkı Bursa Ulu Camii ve Konya Mevlana Meydanı’nı, Sinop tarihi kent merkezini, bin yıllık Selçuklu bakiyesi Bitlis’in tarihi binalarını ihya ettiğimiz gibi; Ankara Kalesi’ni, Hergele Meydanı’nı, Yahudi Mahallesi’ni içine alan bir diğer ihya projemizle; başkentimizin kalbinde de yeni bir tarihi aks oluşturuyoruz.

Ankara’nın, Altındağ’ın bu en güzel mekânlarını, tarih kokan binalarımızı, yüzyılların hatıralarını barındıran sokaklarımızı Ankaralıların gezebileceği, dinlenebileceği yerler olarak sizlere armağan edeceğiz. Çamlıdereli kardeşlerimizin de bildiği gibi geçtiğimiz yıl Kızılcahamam’da çıkan yangında hasar gören Tarihi Kasaplar Çarşımızı ve çevresini de aslına uygun bir şekilde yeniden yapıyoruz. Göreve geldiğimiz gün, Ankaralılara bir söz verdik. Başkentimizi yeşil alanlarıyla, millet bahçeleriyle, gölleriyle, akarsularıyla yeşil Ankara yapacağız dedik.” Şeklinde konuşmasına devam etti.

Ankara’yı yeni Yüzyıla Hazırlıyoruz

Bakan Murat Kurum, İller Bankası aracılığıyla başlatılmış olan Gölbaşı Millet Bahçesi projesini de; 2023 yılında tamamlayacaklarını söyleyerek, sözlerine “Ankara’mız her şeyin en güzelini hak ediyor. Bugün bütün dünyanın gözü dünya başkenti Ankara’mızın üzerinde. İnşallah biz de gayretimizi, azmimizi artıracak, bu şehri yeni yüzyılın marka başkenti haline hep birlikte getireceğiz. Başkentimiz için, Çamlıdere için aşkla, azimle, kararlılıkla çalışmaya; sizlerin duasını almaya devam edeceğiz.” şeklinde devam etti.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Bakan Kurum “Çamlıdere’mizde, bu kadim beldenin güzel insanlarına layık olmak için, hakikaten hummalı bir çalışma sürdürüyoruz. Bugün Körler Mahallemizde yer alan 10 bin metrekarelik rezerv yapı alanında kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugüne kadar İller Bankası eliyle; Çamlıdere’de yaklaşık 100 milyon liralık 5 projenin tamamladığını ve Bakanlık olarak; Çamlıdere Belediyesi’ne çöp toplama aracı ve konteyneri, çevre temizlik aracı olmak üzere 10 milyon liralık destek sağlandığını kaydeden Bakan Kurum, Çamlıdere’de dar gelirli tüm vatandaşları konut sahibi yapana kadar sosyal konut üretmeye devam edilecek” dedi.